Peruwiańska młodzież wychodzi na ulice

W poniedziałek (22.12) młodzi Peruwiańczycy po raz drugi tłumnie wyszli na ulice Limy. Podobnie jak 18 grudnia protestowali przeciwko nowym regulacjom, mającym poprawić sytuację młodych na rynku pracy.

Zmiany zatwierdzono w Kongresie w czwartek (18.12). Tzw. „Ley Pulpín” dotyczy osób pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Dzięki owemu rozwiązaniu spaść mają wskaźniki bezrobocia i nieformalnego zatrudnienia wśród młodych. Wszystko to poprzez obniżenie kosztów, które pracodawca ponosi, zatrudniając osobę we wskazanym wieku. Ponadto nowe regulacje zapewniają młodym pracownikom ubezpieczenie zdrowotne, a także 15 dni urlopu.

„Ley Pulpín” od początku budzi w społeczeństwie peruwiańskim kontrowersje. Ma to związek z chaosem informacyjnym i brakiem dokładnego wytłumaczenia przez władze wprowadzanych zmian. Obecny rząd nie cieszy się społecznym zaufaniem. Peruwiańczycy boją się także, iż pracodawcy nie przestaną nadużywać prawa i wykorzystywać pracowników, jak to robili dotychczas.

Pomimo zastosowania przez rząd środków zapobiegawczych, takich jak zakaz zakrywania twarzy i posiadania szklanych butelek, podczas poniedziałkowego marszu doszło do starć z policją. Manifestacja miała charakter pokojowy. Jedynie na Plaza San Martín po północy miały miejsce akty agresji. Za zamieszkami stali nieliczni uczestnicy zgromadzenia, którzy nie uszanowali zakazu zakrywania twarzy. Zatrzymano pięć osób.

Źródła:

http://elcomercio.pe/economia/peru/ley-pulpin-que-plantea-proyecto-jovenes-noticia-1778481

http://elcomercio.pe/lima/ciudad/pnp-cree-que-violencia-marcha-ley-pulpin-fue-provocada-infiltrados-noticia-1780308?flsm=1

Tres razones por las que la #LeyPulpín no funciona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *