Peru: Zaczepki uliczne zagrożone karą do 12 lat pozbawienia wolności

imagen-acoso-callejeroDobre wieści z Limy – peruwiański parlament zatwierdził projekt ustawy chroniącej kobiety przed zjawiskiem acoso callejero, czyli zaczepek ulicznych. Tym samym, czynności te mogą nosić znamiona przestępstwa i w najpoważniejszych przypadkach mogą być zagrożone karą do 12 lat więzienia.

Zjawisko tzw. acoso callejero od dawna jest gorącym tematem w społeczeństwie peruwiańskim, które w ostatnich latach zaczęło dostrzegać ten problem. Powstało wiele grup walczących o uświadomienie Peruwiańczykom, że gwizdy, syki i sprośne komentarze nie są wyrazem podziwu dla kobiecej urody, a jedynie wyrazem braku kultury i naruszaniem godności kobiet. Powstało wiele kampanii społecznych, z których najsłynniejsza, “Sílbale a tu madre”, ma ponad 5,5 miliona wyświetleń na portalu Youtube. Pomysł był bardzo prosty: dwie kobiety w średnim wieku zgodziły się “wypróbować” swoich synów i ubrały się w obcisłe sukienki. Kamera pokazuje reakcje mężczyzn na przechodzące obok seksowne panie i ich zdziwienie, kiedy okazywało się, że zaczepili… własną matkę. Poniżej filmik w wersji hiszpańskiej:

Projekt ustawy został przegłosowany w środę 4 marca br., na krótko przed Międzynarodowym Dniem Kobiet, co ma duże znaczenie symboliczne. Środowiska zaangażowane w ochronę praw kobiet oraz przedstawiciele inicjatyw, takich jak “Paremos el Acoso Callejero” (“Zatrzymajmy zaczepki uliczne”) wyraziły wielkie zadowolenie, choć przyznają, że przed społeczeństwem jeszcze długa droga do poprawy sytuacji, która nie zmieni się z dnia na dzień.

Ustawa zakazuje wszelkiego rodzaju zaczepek, słownych i fizycznych, w miejscach publicznych, takich jak ulice, parki czy place, oraz w środkach transportu publicznego. Mimo że dokument nie wyróżnia żadnej płci, gdyż każdy może paść ofiarą tego typu działań, powszechnie wiadomo, że problem dotyczy głównie kobiet, nieustannie narażonych na zaczepki ze strony mężczyzn.

Za zaczepki uliczne uznaje się wszelkie działania ubliżające godności i wolności ludzkiej w życiu codziennym, takie jak intensywne wpatrywanie się, dotykanie, czy lubieżność słowna. Według ustawy, do przestępstwa dochodzi w momencie, gdy ofiara bezskutecznie wyraża sprzeciw wobec takich działań.

Największą możliwą karą jest pozbawienie wolności na okres 12 lat, gdy zaczepki uliczne mają charakter intencjonalny i poniżający i wywołały u ofiary trwałą szkodę fizyczną lub moralną. Za inne groźby i czyny kara może wynosić 5 lat pozbawienia wolności. Co ciekawe, jeśli przestępca jest nauczycielem lub wykładowcą na uczelni, grozi mu do 7 lat więzienia.  Istotny będzie także wiek ofiary – jeśli ta ma mniej niż 7 lat, kara wzrasta do lat 10.

Pomimo radości z przegłosowania ustawy, pojawiają się głosy, że jej przestrzeganie w praktyce będzie niezwykle trudne. Niektórzy adwokaci otwarcie mówią, że ukaranie winnych może być skomplikowane, gdyż ciężko będzie określić intencjonalność sprawcy. Szef limeńskiej policji zapewnił, że przygotowywany jest już protokół regulujący sposób składania doniesień o popełnienie tego czynu, a funkcjonariusze przejdą odpowiednie szkolenia, ale dodał też, iż ciężko będzie zebrać dowody świadczące o dokonaniu przestępstwa.

Więcej o walce z acoso callejero w innym latynoamerykańskim kraju, Panamie, można przeczytać tutaj.

Źródła: http://elcomercio.pe/lima/seguridad/acoso-sexual-callejero-se-condenara-hasta-12-anos-carcel-noticia-1795468?flsm=1 http://elcomercio.pe/lima/sucesos/acoso-sexual-callejero-advierten-dificultades-aplicar-ley-noticia-1795712

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *