Peru: Stanowiska archeologiczne będą dostępne w Google Street View

Ministerstwo Kultury zawarło umowę z przedstawicielami firmy Google, która pozwoli użytkownikom odwiedzić za pośrednictwem Internetu ponad 90 zabytkowych miejsc.

Foto: Ministerstwo Kultury Peru
Foto: Ministerstwo Kultury Peru

Wyspecjalizowanym operatorom towarzyszyć będą w pracy badacze z Dyrekcji Generalnej Archeologicznego Dziedzictwa Nieruchomego, organu zależnego od peruwiańskiego Ministerstwa Kultury. Zespoły te mają odwiedzać poszczególne stanowiska archeologiczne, rejestrując obraz przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Sprzęt o nazwie „Trekker” waży dwadzieścia kilogramów i przypomina plecak, co pozwala uniknąć wstrząsów i nieostrych zdjęć. Przy jego pomocy możliwe jest uchwycenie krajobrazu w perspektywie panoramicznej.

Jak poinformowało peruwiańskie Ministerstwo Kultury, Google uzyska dostęp do 91 nieruchomych zabytków uznawanych za Dziedzictwo Kulturowe Narodu. Wśród nich znajdzie się Historyczne Sanktuarium Machu Picchu, Święte Miasto Caral, a także Cytadela Chan Chan.

Google Street View to projekt działający w ramach Google Maps i Google Earth. Narzędzie to pozwala obejrzeć panoramę miasta z poziomu ulicy. Wizualizacja zapewnia 360 stopni obrazu w poziomie oraz 290 stopni w pionie. Dzięki temu, użytkownik ma szansę przyjrzeć się częściom wybranych miast oraz ich okolicom. Technologia ta została wprowadzona do użytku w USA w roku 2007. Obecnie jest ona dostępna w 59 krajach.

Źródło: http://elcomercio.pe/peru/pais/mas-90-sitios-arqueologicos-estaran-google-street-view-noticia-1799858

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *