Peru: jedność partii politycznych wobec oczekiwanego wyroku MTS

W piątek 27 grudnia br. doszło do niezwykłego porozumienia – partia rządząca oraz partie opozycyjne uzgodniły, że będą reprezentować wspólne stanowisko wobec wyroku Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w sprawie konfliktu o granicę morską z Chile. Wyrok ma być znany 27 stycznia 2014 roku.

Spotkanie reprezentantów peruwiańskich partii politycznych zakończyło się deklaracją o zobowiązaniu do uszanowania wyroku MTS, bez względu na jego treść, aby utrzymać dobre stosunki z Chile. Istniała bowiem obawa, że niektóre z partii będą chciały podważyć postanowienia Trybunału lub nawoływać do ich bojkotu. W ostatnich latach Chile i Peru rozwijają bilateralną wymianę handlową, oba kraje należą też do Alianza del Pacífico, które jest rosnącym w siłę latynoamerykańskim blokiem gospodarczym.

Wyrok zostanie ogłoszony z dużym opóźnieniem, z uwagi na przerwę w pracach Trybunału oraz wybory prezydenckie w Chile. Sprawa toczy się od 2008 roku i dotyczy przynależności 38 tysięcy kilometrów kwadratowych Oceanu Spokojnego.

Więcej o konflikcie można przeczytać tu:

Źródło: http://lta.reuters.com/article/domesticNews/idLTASIE9BQ04320131227

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *