Peru: internauci organizują marsz przeciwko “śmieciowej telewizji”

Już ponad 27 tysięcy osób potwierdziło na Facebooku swój udział w Marszu Przeciwko Śmieciowej Telewizji, który ma się odbyć w Limie 27 lutego. Marsz jest oddolną inicjatywą mającą na celu protest przeciwko jakości (czy też raczej jej braku) programów nadawanych przez kanał telewizyjny Frecuencia Latina, znany też jako Canal 2.

Na pomysł manifestacji wpadł kolektyw “Salgamos a las Calles Perú” (Wyjdźmy na Ulice Peru), który domaga się zniesienia z anteny takich programów, jak “Esto es Guerra” (To jest wojna), “Combate” (Walka), czy “Amor, amor, amor” (Miłość, miłość, miłość), które, według grupy, godzą w dobry smak i inteligencję telewidzów.

imagen-imagen-combate

Na czym polegają owe programy? W “Esto es Guerra” dwie grupy zawodników – Lwy i Kobry – walczą przeciwko sobie w dziwnych i często poniżających konkurencjach, by pod koniec sezonu uzyskać tytuł Najlepszego Wojownika i Najlepszej Wojowniczki. Zawodnicy występują w skąpych kostiumach, a szczegóły z ich życia osobistego są ujawniane w przerwach między konkurencjami. “Combate” to niemal bliźniaczy format, z tą różnicą, że walczą przeciwko sobie cztery grupy, natomiast “Amor, amor, amor” to najsłynniejszy program plotkarski, którego prowadzący nie cofają się przed niczym, by nakryć gwiazdy Chollywood (peruwiański odpowiednik Hollywood) w niewygodnych sytuacjach.

Telewizja w Ameryce Łacińskiej nie cieszy się najlepszą reputacją, ale programy peruwiańskie są uważane za jedne z najgorszych i najbardziej ingerujących w życie pokazywanych w nich osób. Na pierwszy plan wysuwają się przemoc, instrumentalizacja kobiet i kultura ciała. W tamtejszej telewizji można znaleźć niemal wszystko: od nieokrytych ciał przypadkowych ofiar wypadków i ulicznych porachunków, przez gołe pośladki, aż po transmisje na żywo ze ślubów gwiazd. Nic więc dziwnego, że ktoś w końcu postanowił położyć temu kres.

hqdefault

Organizatorzy manifestacji na swojej stronie na Facebooku piszą: “Wyjdźmy na ulice, by w końcu zaczęli nas szanować, koniec ze śmieciowymi programami i skandalami w państwowej telewizji.  Nie pozwólmy, by serwowali nam śmieci, gdy sami zarabiają na tym miliony.”

Źródła:

http://www.peruthisweek.com/news-trash-tv-in-peru-theres-going-to-be-march-against-it-105142

http://www.rpp.com.pe/2015-01-28-facebook-convocan-a-marcha-contra-la-television-basura-noticia_764130.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *