Peru: Brak tolerancji dla dyskryminacji

Pierwszy w historii Peru wyrok za dyskryminację rasową zapadł w zeszły wtorek w miejscowości Huancayo.

Azucena Asunción Algendrones, Afro-Peruwianka, która stała się ofiarą rasizmu, postawiła przed sądem swoich przełożonych. Pozwanych uznano za winnych i wymierzono im 3 lata tymczasowego aresztu, 5 tysięcy soli grzywny oraz zakaz zajmowania stanowisk publicznych przez okres 2 lat.

Ten precedensowy przypadek świadczy nie tylko o sprawnej pracy administracji sądowej, ale przede wszystkim o zmianie, która zaszła w świadomości peruwiańskiego społeczeństwa.

Wszystko zaczęło się od zawołań koleżanki z pracy, która nazwała Azucenę „czarnym krokodylem”. Dotknięta tym określeniem kobieta poinformowała o incydencie swoich przełożonych, którzy zignorowali jej skargę. Pokrzywdzona postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i skierowała sprawę do sądu, który uznał dyrektorów firmy winnych dyskryminacji w związku ze zignorowaniem aktów przemocy w miejscu pracy.

Minister kultury Peru uznał wyrok za przełomowy i podkreślił jego rolę w walce o równość i tolerancję. W wywiadzie dla portalu Perúdalia wiceminister kultury Gabriela Perona zaznaczyła, że dotychczas w Peru wyroki za dyskryminację ograniczały się do nakładania grzywien na firmy lub do zwolnień dyscyplinarnych. Wyrok nałożony na dyrektorów firmy Sedam ma stać się zatem przestrogą dla wszystkich tych, którzy dopuszczają się aktów dyskryminacji, oraz dla tych, którzy dają na nie przyzwolenie.

Źródło:

http://www.peruthisweek.com/news-afro-peruvian-woman-wins-racial-discrimination-case-108169

http://www.radioredeperu.com/index.php/2014-11-10-05-28-27/2014-11-10-05-28-42/4551-sentencia-judicial-por-insulto-racista-por-que-es-importante

http://perudalia.com/noticias/nacionales/12680/sentencia-judicial-por-insulto-racista-por-importante.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *