Francuska firma z prawem do tradycyjnych strojów z Meksyku?

Mieszkańcy meksykańskiego stanu Oaxaca są oburzeni po tym, jak marka Antiquité Vatic rozpoczęła sądowy proces zastrzegania prawa do wykorzystania wzoru z ich strojów o ponad 300-letniej tradycji.

Jeszcze w czerwcu głośnym echem odbiła się wiadomość o tym, że francuska projektantka Isabel Marant nielegalnie wykorzystała haft z tradycyjnych koszul plemienia Mixe do swojej wiosenno-letniej kolekcji. Niedawno jej firma postanowiła zastrzec dla siebie prawo do niedawno skopiowanego wzoru. Władze gminy Santa María Tlahuitoltepec zdradziły, że o całej sprawie dowiedziały się po otrzymaniu decyzji sądu na korzyść francuskiego przedsiębiorstwa. Na jej podstawie zakazane jest szycie i sprzedaż ubrań takiego kroju, dopóki społeczność wioski nie uiści firmie należnych opłat.

Foto: flickr.com
Foto: flickr.com

Przedstawiciele społeczności Mixe tłumaczą, że nie byli świadomi, że powinni byli złożyć do sądu wniosek o zastrzeżenie prawa do wzorów, aby móc je dalej wytwarzać i sprzedawać. Twierdzą, że nigdy nie poinformowano ich o takiej konieczności, a podobne stroje szyte są tam nieprzestanie od przeszło 300 lat.

Sekretarz ds. ludności rdzennej, Adelfo Regino Montes, zastrzegł, że rząd stanu Oaxaca sprzeciwi się procesowi zastrzegania wzoru przez francuską markę. Jak mówi, będąc częścią wspólnoty 194 państw, które tworzą Organizację Narodów Zjednoczonych, rząd Francji i firma Antiquité Vatic są zobowiązane do przestrzegania prawa zbiorowego ludów tubylczych.

Mamy do czynienia z przypadkiem ewidentnego naruszenia prawa społeczności Mixe. Próbuje się ją pozbawić spuścizny kulturowej i własności intelektualnej, czyli praw powszechnie uznanych przez ONZ

Jednocześnie mieszkańcy obwiniają rząd o brak ustawy, która chroniłaby dziedzictwo kulturowe ludności rdzennej. Mowa tu nie tylko o strojach i innych rękodziełach, ale też o dobrach niematerialnych, zwyczajach, gastronomii, ludowej wiedzy, gdyż one także mogą stać się ofiarami plagiatu.

Źródła:

http://www.proceso.com.mx/?p=421161

http://imparcialoaxaca.mx/general/70B/marca-francesa-patenta-ropa-artesanal-de-oaxaca-con-300-a%C3%B1os-de-historia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *