Peru: 42. urodziny Parku Narodowego Manu

Peruwiański Park Narodowy Manu obchodził wczoraj swoje 42. urodziny. Obszar parku znajduje się na liście światowego dziedzictwa od 1987 roku.

Z okazji rocznicy utworzenia parku odbyło się wiele uroczystości, trwających od 18 do 29 maja br. W programie obchodów znalazły się między innymi konferencje dotyczące bioróżnorodności, spotkania z ekspertami oraz prezentacje dla studentów i miejscowej ludności.

Foto: greatperu.com
Foto: greatperu.com

Biosfera Manu znajduje się na granicy Amazonii i Andów Północnych, łącząc krajobrazy lasu równikowego i górskiego lasu mglistego. Do parku o powierzchni ponad 1 884 200 ha można dostać się w ciągu 2 godzin z pobliskiego Cusco oraz z departamentu Madre de Dios. Oprócz ogromnej powierzchni w PN Manu doświadczyć można także dużych różnic wysokości – od 150 do 4200 m n.p.m. Terytorium biosfery zamieszkuje ponad 850 gatunków ptaków, a także wiele ssaków, np. jaguary i pancerniki. Park jest również domem dla grup rdzennej ludności z Amazonii i społeczności quechua z Andów. Niektóre z nich zdecydowały się na życie w dobrowolnej izolacji, np. Matsiguenkas, Harakmbut, Nahus i Yines.

Region ten przyciąga co roku wielu turystów, zaś według szacunków każdy z odwiedzających wydaje średnio 2000 dolarów podczas pobytu, co w ciągu roku generuje dochód rzędu 8 milionów dolarów.

Źródła:

http://www.peruthisweek.com/news-happy-birthday-manu-106429

http://www.inforegion.pe/portada/204611/finaliza-actividades-por-el-aniversario-del-parque-nacional-del-manu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *