Paragwaj: EPP atakuje na północy kraju

Alarm w Paragwaju – uzbrojone grupy imitujące oddziały Paragwajskiej Armii Ludowej (Ejército del Pueblo Paraguayo – EPP) mogą zagrażać porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu obywateli na północy kraju. Dowodem na to ma być m.in. zabójstwo Isidro Villalby, popełnione w zeszłą sobotę.

Do podobnych zbrodni dochodziło także w przeszłości, również przebieranie się za guerrilleros z EPP nie jest niczym nowym. W sprawie Villalby nie ma żadnego tropu wskazującego na związek zabójców z partyzantką poza sposobem kamuflażu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że w ostatnich miesiącach Paragwaj ma do czynienia z największym przebudzeniem EPP od wielu lat. Niedawno doszło do zabójstwa sierżanta Hugo Mongesa podczas strzelaniny, w wyniku której uprowadzono 16-letniego mieszkańca Paso Tuja w departamencie Concepción. Departament ten stanowi główny teren działań partyzantki.

Minister spraw wewnętrznych Francisco José De Vargas oświadczył, że EPP sprzeniewierza się głoszonym przez siebie hasłom. „Z jednej strony, mówią o ochronie narodu, ale z drugiej strony zabijają paragwajską siłę roboczą” – powiedział minister. Rząd uważa jednak, że dzięki skutecznym operacjom wojskowym udało się wyeliminować najważniejszych członków sztabu guerrilli.

Więcej o atakach EPP  można przeczytać w naszym artykule z sierpnia 2013 roku.

Źródła:

http://www.abc.com.py/edicion-impresa/notas/vicesargento-fue-llevado-a-su-ciudad-1231738.html

http://www.abc.com.py/edicion-impresa/notas/gobierno-prioriza-rescate-de-menor-secuestrado-por-epp-1231735.html

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/denuncian-que-grupos-delictuales-se-hacen-pasar-por-el-epp-en-el-norte-de

http://www.paraguay.com/nacionales/asesinato-de-peon-no-involucraria-al-epp-segun-coronel-grau-105889

http://www.ultimahora.com/gobierno-senala-que-paso-tuja-se-propino-el-golpe-mas-duro-al-epp-n783419.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *