Oscary 2015: Iberoamerykańskie akcenty

Już dziś w nocy odbędzie się 87. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród nominacji nie zabrakło silnych akcentów z Ameryki Łacińskiej. Obecność przedstawicieli Meksyku, Argentyny, Nikaragui i Brazylii sprawia, że jest to najbardziej iberoamerykańska ceremonia od 8 lat.

O statuetkę za najlepszy film walczy “Birdman”, amerykańska produkcja wyreżyserowana przez Meksykanina Alejandra Gonzáleza Iñárritu. Iñárritu wymieniany jest również jako jeden z faworytów do nagrody dla najlepszego reżysera. “Birdman”, nominowany łącznie w 9 kategoriach, jest to historia zapomnianego aktora, który próbuje odzyskać dawną sławę i utracone życie. Nominację za “Birdmana” otrzymał miedzy innymi Meksykanin Emmanuel Lubezki w kategorii najlepsze zdjęcia.

Kolejnym meksykańskim kandydatem do Oscara jest film “La Parka” nominowany w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, wyreżyserowany przez pochodzącego z Nikaragui Gabriela Serrę. O nagrodę dla najlepszego dokumentu pełnometrażowego ubiega się natomiast film “Le Sel de la terre”, włosko-francusko-brazylijska produkcja, opowiadająca historię współczesnego brazylijskiego fotografa Sebastião Salgado.

Konkurentem “Idy”, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jest czarna komedia argentyńskiego reżysera Damiana Szifróna zatytułowana “Relatos salvajes” (pl. “Dzikie historie”). Jest to kompilacja kilku niezależnych historii, w których bohaterowie tracą panowanie nad sobą w obliczu niecodziennych sytuacji. Kiedy emocje biorą górę nad rozsądkiem, a niekontrolowane wybuchy prowadzą do absurdalnych zachowań, wszystko może się zdarzyć.

Źródła:

http://www.eltiempo.com/entretenimiento/cine-y-tv/premios-oscar-2015-este-domingo-la-premiacion-/15283537

http://oscar.go.com/

One thought on “Oscary 2015: Iberoamerykańskie akcenty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *