Oscar dla Meksykanów!

Emmanuel Lubezki, , Lupita Nyong'o, Alfonso Cuarón. Źródło: http://www.latintimes.com
Emmanuel Lubezki, Lupita Nyong’o, Alfonso Cuarón Foto: latintimes.com

Meksykanie niemal zdominowali tegoroczną 86. galę rozdania Oscarów. Swoim filmem Grawitacja Alfonso Cuarón wywalczył sobie statuetkę dla najlepszego reżysera. Film został też nagrodzony za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową, najlepszy montaż, najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku oraz najlepsze zdjęcia. Tym samym Grawitacja jest też wielkim sukcesem Meksykanina Emmanuela Lubezkiego, operatora filmowego, który poza współpracą z Cuarónem ma na swoim koncie filmy takie jak: Frida, Jeździec bez głowy czy ekranizację Serii Niefortunnych Zdarzeń.

Jeśli chodzi o samego Cuaróna, to głośniej było ostatnio o filmach, których był producentem (Biutiful, Labirynt Fauna) niż reżyserem, co nie znaczy, że te ostatnie przeszły bez echa. Filmy, które wyreżyserował we współpracy z Lubezkim, takie jak: Ludzkie dzieci, Mała księżniczka czy I Twoją matkę też zdobyły wiele prestiżowych nagród i spotkały się z uznaniem ze strony krytyków i publiczności. Niewielu pamięta, że Cuarón jest także reżyserem Harrego Pottera i Więźnia Azkabanu.

Grawitacja, opowiada historię pary astronautów (Sandra Bullock i George Clooney), którzy próbują przetrwać w kosmosie i wrócić na ziemię, po tym, jak w ich stację kosmiczną uderzył satelita. James Cameron (Avatar) nie krył entuzjazmu wobec filmu, który ogłosił najlepszym filmem o kosmosie, jaki kiedykolwiek powstał. Podkreślił on też niesamowity „ludzki wymiar” opowiedzianej przez Cuaróna historii.

Co ciekawe, meksykański akcent pojawił się także przy okazji wręczania nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Zwyciężczyni, Lupita Nyong’o, którą nagrodzono za rolę w zwycięskim filmie Zniewolony, jest narodowości meksykańskiej i kenijskiej. Podczas wręczania nagród wspomniana została także Wenezuela. Jared Leto, zwycięzca w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego, wyraził poparcie dla studentów i opozycjonistów protestujących w Caracas. Nie zapomniał także o walczących o „spełnienie swoich snów” Ukraińcach.

Tusia Nowak

Źródła:

http://mexico.cnn.com/entretenimiento/2014/03/03/los-oscar-2014-caidas-selfies-y-una-fiesta-con-sabor-mexicano

http://www.hitfix.com/in-contention/james-cameron-on-gravity-its-the-movie-ive-been-hungry-to-see-for-an-awful-long-time

One thought on “Oscar dla Meksykanów!”

  1. Pingback: MXUK2015: Wizyta Enrique Peña Nieto w Londynie | Iberoameryka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *