Wenezuela: Opłata za powietrze na lotnisku

127 boliwarów (ok. 60 zł) będą musieli zapłacić za korzystanie z powietrza pasażerowie wylatujący z portu lotniczego im. Simóna Bolívara w Caracas. To pierwsza taka inicjatywa w Ameryce Łacińskiej.

1 lipca 2014 roku na lotnisku w Caracas uruchomiono specjalny system klimatyzacji ozonujący powietrze. Projekt ten został ogłoszony dwa miesiące wcześniej i ma na celu poprawę czystości powietrza oraz ochronę zdrowia pasażerów. Opłata obowiązuje tylko podróżnych rozpoczynających swoją podróż w Caracas i od momentu wejścia w życie jest wliczana w cenę biletu lotniczego. Osoby, które dokonały rezerwacji przed dniem 1 lipca br. są zobowiązane do zapłaty dodatkowej kwoty w momencie odprawy bagażowej.

Wenezuela przeżywa obecnie kryzys przemysłu lotniczego związany z wycofaniem znacznej liczby połączeń przez takie linie jak Tame, Air Canada, Delta, American Airlines czy Copa. Głównym powodem ograniczenia ruchu powietrznego w Wenezueli na początku tego roku był niespłacony dług rządu wobec wymienionych wyżej firm. Bezpośrednim rezultatem wynikłej sytuacji jest z jednej strony stale rosnąca cena biletów lotniczych, a z drugiej spadająca liczba podróżnych. Krytycy wprowadzonej w tym miesiącu opłaty “za powietrze” zastanawiają się, czy nie ma ona na celu rekompensaty strat poniesionych w wyniku kryzysu.

Podczas gdy jedni krytykują, drudzy wyśmiewają. Znany wenezuelski artysta komediowy Laureano Márquez tak skomentował nowe prawo lotniska w Caracas:

Pasażerowie, którzy odmówią dokonania tej opłaty, będą musieli wyjść na zewnątrz i nabrać w płuca tyle powietrza, by starczyło im na czas przebywania w terminalu.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/07 venezuela_aeropuerto_ozon.shtml

http://www.lavanguardia.com/internacional/20140711/54411825086/caracas-aeropuerto-paga-respirar.html

http://www.eluniversal.com.co/mundo/aerolineas-suspenden-vuelos-desde-venezuela-149516

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *