Obawy USA wobec wzrostu aktywności Chin w Ameryce Łacińskiej

Kończący się dziś, tj. 9 stycznia br., szczyt Chiny-CELAC (Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów) zapowiada wzrost aktywności Chin na rynkach państw Ameryki Łacińskiej. Chińczycy, którzy już teraz inwestują ogromne pieniądze w Ameryce Południowej, zamierzają rozwinąć współpracę z krajami CELAC. Jednak takie działania nie są po myśli Stanów Zjednoczonych, które chciałyby utrzymać silne więzy z południowymi sąsiadami. 

Szczyt Chiny-CELAC, trwający w dniach 8-9 stycznia br., jest urzeczywistnieniem i sformalizowaniem współpracy pomiędzy Chinami a państwami Ameryki Łacińskiej, która została już zapowiedziana przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w styczniu ubiegłego roku podczas spotkania z krajami CELAC w Hawanie na Kubie. Na poziomie ministerialnym spotkali się reprezentanci Chin oraz 30 z 33 państw należących do organizacji.

Przedstawiciele krajów poruszali głównie kwestie związane z handlem, infrastrukturą, przemysłem, obronnością i turystyką. Również sprawy najważniejsze dla Chińczyków, czyli dotyczące biznesu, bankowości, finansów oraz rozwoju technologii znalazły swoje miejsce w agendzie szczytu.

Rozwijająca się współpraca państw CELAC z Chinami może budzić obawy wśród administracji w Waszyngtonie. Jednakże minister spraw zagranicznych Kostaryki oznajmił dziś, że nie widzi konfliktu interesów pomiędzy silnym i długim związkiem USA z Ameryką Łacińską a wzrastającą obecnością Chin w tym regionie. Manuel González przypomniał także, że to właśnie z USA wiąże kraje Ameryki Łacińskiej silna więź historyczna, a Stany Zjednoczone były i nadal pozostają najważniejszym partnerem handlowym dla tego regionu.

Źródła:

http://news.yahoo.com/no-conflict-seen-us-china-influence-latin-america-072110527.html

https://larouchepac.com/20150107-0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *