Nowa gra umożliwi chilijskim uczniom naukę historii Mapuczy

La Última Frontera. Juego histórico to nowa gra stworzona przez Pitruf Games. Aplikacja przybliża graczom historię chilijskiego plemienia Mapuczy.

Chociaż postęp technologiczny jest już widoczny we wszystkich dziedzinach życia, edukacja jest jednym z tych sektorów, w których modernizacja systemu polegająca na zastosowaniu elektroniki i multimediów w pracy wciąż raczkuje. Zapotrzebowanie na interaktywne metody nauczania rośnie, stąd też pojawił się pomysł na stworzenie La Última Frontera – gry mobilnej, która przybliża swoim użytkownikom historię Mapuczy.

Mapucze to ludność rdzenna zamieszkująca tereny środkowe i południowe Chile i Argentyny (niewielki obszar). Plemię znane jest z niezwykłego oporu, który postawili hiszpańskim kolonizatorom – jest to jedna z nielicznych grup etnicznych w Ameryce Łacińskiej, która nigdy nie znalazła się pod oficjalnym panowaniem Królestwa Hiszpanii.

La Última Frontera to aplikacja mobilna, która umożliwia wirtualną budowę i zarządzanie osadami, kierowanie rozwojem sieci drogowych, prowadzenie dyplomacji, rozstrzyganie konfliktów i sterowanie wymianą kulturową między Mapuczami i hiszpańskimi konkwistadorami. Gra podzielona jest na kilka etapów, z których każdy rozpoczyna się krótkim opisem przybliżającym użytkownikowi tło historyczne okresu, do którego odwołuje się dany moment gry. W taki sposób użytkownicy nie tylko zapoznają się z dziejami plemienia Mapuczy, lecz także mogą w nich aktywnie uczestniczyć – oczywiście w wymiarze czysto wirtualnym.

La Última Frontera została już wykorzystana na lekcjach historii w jednej z chilijskich szkół. Jak zapewnia Néstor Castillo, nauczyciel, który udostępnił uczniom grę na zajęciach, aplikacja przerosła oczekiwania wszystkich. Chilijskie dzieci zareagowały bardzo entuzjastycznie na nowy sposób przeprowadzania zajęć. Po lekcjach sami dopytywali się o możliwość uzyskania dostępu do gry, tak aby móc kontynuować samodzielnie naukę w domu.

Źródło:

http://www.nodalcultura.am/2017/07/desarrollan-en-chile-un-videojuego-para-aprender-la-historia-del-pueblo-mapuche/

Źródło zdjęcia głównego:

Macarena Fernández, El Definido, http://www.eldefinido.cl/actualidad/pais/8790/Videojuego-descargable-gratuito-para-aprender-la-historia-del-pueblo-mapuche/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *