Newsy kulturalne – sierpień 2023

Jakie nowości kulturalne przyniosła nam druga połowa wakacji? Tego dowiecie się z naszego najnowszego przeglądu kulturalnego. Premiera filmowa z Peru czy muzyczna kolaboracja Kolumbii z Indiami… Zapraszamy do lektury!

 

NOWOŚCI LITERACKIE

Esmeralda Santiago – Las Madres: A Novel

Historia pięciu kobiet – matek i córek – złączonych wspólnym sekretem, zawieszona pomiędzy Portoryko a Bronxem. Poruszająca opowieść o tragedii, rodzinie, rasie, wierze, pamięci i sile społeczności.

Orlando Mondragón – Paisaje nevado con patinadores y trampa para pájaros

Najnowszy tomik poezji tego zaledwie 30-letniego Meksykanina pod tytułem inspirowanym obrazem Pietera Brueghela młodszego to niezwykle intensywna poetycko, pogodna rozprawa z nostalgią.

 

NOWOŚCI MUZYCZNE

Juanes & Carlos Vives – Las Mujeres

Gatunek: latin rock

Singiel Las Mujeres to owoc współpracy dwóch legend kolumbijskiej muzyki, Juanes i Carlosa Vivesa. Piosenka miesza elementy muzyki latynoskiej z rockiem.

Mon Laferte – Te juro que volveré

Gatunek: latin alternative, cumbia

Nowy singiel uznanej chilijskiej artystki Mon Laferte porusza wciąż aktualny i bolesny temat latynoskiej emigracji do Stanów Zjednoczonych. W Te juro que volveré  Laferte eksperymentuje i łączy tradycyjną melodię cumbii ze zniekształconym wokalem.

Camilo & Diljit Dosanjh – Palpita

Gatunek: latin pop, bhangra

Popularny kolumbijski piosenkarz Camilo zaskoczył wszystkich swoim najnowszym singlem nagranym z… Diljitem Dosanjhem, gwiazdą Bollywoodu. Piosenka łączy ze sobą elementy muzyki latynoskiej i indyjskiej, a tekst został zaśpiewany zarówno po hiszpańsku, jak i po pendżabsku.

 

NOWOŚCI FILMOWE

La piel más temida (reż. Joel Calero) 

Gdy Alejandra po 20 latach wraca wraz z matką do Peru, odkrywa że jej ojciec, którego miała za zmarłego, żyje i przebywa w więzieniu. Poznawanie historii ojca staje się dla głównej bohaterki punktem wyjścia do zrozumienia siebie oraz niełatwej historii swojego kraju. 

Druga część historyczno-politycznej trylogii peruwiańskiego reżysera. 

Fragmentada (reż. Facundo Escudero Salinas)

Policjantka powraca do swego rodzinnego miasta, aby zająć się umierającą matką. Przerażające morderstwo młodej dziewczyny, które wydaje się nikogo nie interesować, sprawia, że zostaje na dłużej. Prowadząc śledztwo musi zmierzyć się również z własną przeszłością. Czy to w niej leży klucz do naprawy jej relacji z matką oraz córką? 

 

NOWOŚCI SERIALOWE

Fuzuê (produkcja Gustavo Rebelo, scenariusz Gustavo Reiz)

Najnowsza produkcja brazylijskiej stacji Rede Globo. Telenowela opowiada historię Luny, młodej dziewczyny z Rio de Janeiro, która tworzy biżuterię z materiałów z odzysku. Luna próbuje odnaleźć swoją matkę, która zaginęła rok wcześniej w tajemniczych okolicznościach. 

 

ODESZLI OD NAS

10 sierpnia w wieku 85 lat zmarł gwatemalski humorysta Rafael Hernández. Hernández, który zasłynął postacią Velorio, był ikoną humoru zarówno w Gwatemali, jak i w całej Ameryce Łacińskiej. W 2010 roku w Kolumbii został uznany najlepszym komikiem hiszpańskojęzycznym. 

13 sierpnia w wieku 85 lat odszedł Ceferino Nieto, autor piosenek, wokalista, akordeonista i skrzypek. Znany jako El titán de las Américas artysta wykonywał tradycyjną muzykę panamską. Do jego przebojów należał utwór Adonay.

24 sierpnia w wieku 91 lat zmarł pisarz i historyk Michael Anthony. Anthony był jednym z najbardziej uznanych autorów z Trynidadu i Tobago. Cechował go oszczędny styl. W swojej twórczości opisywał rodzinną miejscowość Mayaro położoną na wschodzie wyspy. Do jego najważniejszych dzieł zaliczają się opublikowane w latach 60. powieści The Year in San Fernando oraz Green Days by the River.

 

Źródła:

https://mundoindie.mx/la-nueva-etapa-musical-de-mon-laferte-se-llama-te-juro-que-volvere/ 

https://www.sonymusic.es/actualidad/camilo-sorprende-con-una-gran-colaboracion-junto-a-la-estrella-de-bollywood-diljit-dosanjh-en-palpita/ 

https://www.latimes.com/espanol/entretenimiento/articulo/2023-08-30/camilo-palpita-un-nuevo-ritmo-al-compas-combinado-del-espanol-y-el-punjabi 

https://www.estadao.com.br/cultura/televisao/quem-sao-personagens-fuzue-nova-novela-globo-veja-nomes-elenco-nprec/ 

https://republica.gt/vive-guatemala/fallece-velorio-el-comediante-guatemalteco-que-hizo-reir-a-carcajadas-20238109380 

https://www.prensa-latina.cu/2023/08/10/murio-rafael-hernandez-velorio-icono-de-la-comedia-de-guatemala 

https://www.telemetro.com/entretenimiento/fallece-ceferino-nieto-el-titan-las-americas-n5910747 

https://www.britannica.com/biography/Michael-Anthony-West-Indian-author 

https://globalvoices.org/2023/08/25/michael-anthony-trinidad-tobagos-oldest-living-writer-who-vividly-captured-caribbean-life-dies-at-93/

 

 

Autorkami tekstu są Klaudia Dink i Barbara Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *