Iberonews 2023-09-02

Przestawiamy pierwsze wrześniowe wiadomości. W Gwatemali dalszy ciąg zamieszania z wyborami, w Ekwadorze przemoc nie ustaje, a w Chile zapadł historyczny wyrok sądowy. Zapraszamy do lektury!

Gwatemala – kontynuacja wyborczej epopei

#Gwatemala #wybory #Bernardo Arévalo

Najwyższy Trybunał Wyborczy Gwatemali oficjalnie ogłosił Bernarda Arévalo zwycięzcą wyborów prezydenckich. Równocześnie jednakże osobowość prawna jego partii znów została zawieszona. Oficjalnym powodem są nadal rzekome oszustwa których dopuściła się partia Movimiento Semilla przy zbieraniu głosów niezbędnych do jej rejestracji. Z powodu tego zawieszenia, parlament Gwatemali, w którym większość posiada obecna partia rządząca, uznał posłów Semilli za bezpartyjnych oraz pozbawił ich przewodnictwa komisjom parlamentarnym. Apelacja, złożona przez partię Arévalo zostanie rozpatrzona przez Najwyższy Trybunał Wyborczy.

 

W Quito wybuchły dwa samochody-pułapki

#Ekwador #handel narkotykami #przemoc

Sytuacja w Ekwadorze nie uspokaja się. W obliczu zbliżającej się jesiennej drugiej tury wyborów prezydenckich docierają do nas informacje o kolejnych aktach przemocy. W nocy z środy na czwartek o godzinie 2 czasu lokalnego doszło do wybuchu dwóch samochodów-pułapek w stolicy Ekwadoru, Quito. W sumie samochody były dwa. Jeden wybuchł w dzielnicy mieszkalnej na północy Quito, a drugi w okolicy, w której znajdują się szkoły wyższe (Avenida 12 de Octubre). Celem ataku były najprawdopodobniej siedziby SNAI (Servicio Nacional de Personas Privadas de Libertad), czyli organu zajmującego się szeroko rozumianym więziennictwem i karaniem. Na ten moment nie ma zbyt wielu oficjalnych informacji na temat potencjalnych sprawców ataku. Jednak pojawiają się opinie, iż za atakami stoją narkougrupowania jak np. Los Lobos. Grupy te uważa się za odpowiedzialne za zamordowanie Fernando Villavinencio, kandydata we wspomnianych wyborach prezydenckich. Na razie ekwadorska policja zatrzymała sześć osób – czterech obywateli Ekwadoru i dwóch obywateli sąsiedniej Kolumbii. W atakach nikt nie zginął.

 

Siedmiu wojskowych skazanych za zamordowanie Víctora Jary

#Chile #Víctor Jara #Augusto Pinochet #morderstwo #dyktatura wojskowa #zaginięcia #Gabriel Boric #przemoc

W poniedziałek zapadł historyczny dla Chile wyrok: siedmiu wojskowych zostało skazanych za zamordowanie Víctora Jary w 1973 roku. Do morderstwa doszło dzień po zamachu stanu dokonanym przez Augusta Pinocheta. Jara był autorem piosenek, wokalistą, muzykiem i działaczem politycznym związanym z Partią Komunistyczną i socjalistycznym rządem Salvadora Allende. Został uprowadzony, torturowany i zamordowany przez żołnierzy. Na jego ciele naliczono aż 56 złamań i 44 kule. Przez 50 lat jego mordercy pozostawali bezkarni. Po poznaniu wyroku jeden ze skazanych mężczyzn popełnił samobójstwo.

W Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych prezydent Gabriel Boric ogłosił, że państwo chilijskie będzie aktywnie poszukiwało ponad 1000 osób zaginionych w czasie dyktatury Pinocheta.

 

Rodziny osób zaginionych protestują przed Pałacem Narodowym

#Meksyk #zaginięcia #AMLO #protesty

W środę na ulice Meksyku wyszły rodziny osób zaginionych. W ten sposób chciały zwrócić uwagę na problem zaginięć oraz zmobilizować władze do dalszych poszukiwań. Manifestacje odbyły się w cały kraju, także w Lagos de Moreno, gdzie w sierpniu doszło do głośnego zaginięcia piątki młodych mężczyzn. Mężczyźni zostali najprawdopodobniej zamordowani przez handlarzy narkotyków, a zdjęcia i filmy z ich tortur krążą po Internecie.

Natomiast w stolicy kraju doszło do protestów pod Pałacem Narodowym. Rodziny zaginionych uważają, że prezydent Andrés Manuel López Obrador nie robi wystarczająco wiele, aby  rozwiązać ten palący problem. Szacuje się, że obecnie w Meksyku zaginionych jest ponad 110.000 osób. Data manifestacji nie została wybrana przypadkowo – 30 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych.

 

Brazylia wznawia walkę z głodem

#Brazylia #Lula Inácio Lula da Silva #głód

W środę prezydent Luiz Inácio Lula da Silva powołał do życia program Brasil sem Fome (Brazylia Bez Głodu). Jego celem jest zwalczenie problemu głodu oraz zredukowanie poziomu biedy w kraju. Podobny program o nazwie Fome Zero (Głód Zero) ruszył za pierwszej kadencji Luli w 2003 roku i odniósł duży sukces. Projekt Brasil sem Fome został oparty na tym samym schemacie. Według danych w 2022 roku w Brazylii aż 33 miliony Brazylijczyków cierpiało z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego.

 

Była ziemia narcos trafi do rolników

#Kolumbia #rolnictwo #Gustavo Petro

Rząd Gustavo Petro wprowadził reformę rolną. W jej wyniku ziemia, które należała do narcos i została im odebrana, ma teraz trafić do rolników. Poza tym, do rolników mają trafić różnego typu finansowania, czy ulgi kredytowe, które mają pomóc w zagospodarowaniu pozyskanej ziemi. Na razie ponad 1600 hektarów trafiło do przeszło 200 rodzin rolniczych z Ciénaga de Oro.  Reforma rolna wydaje się być jednym z największych osiągnięć rządu Petro, który sam określa swój rząd mianem “rządu zmian”. Prezydent wielokrotnie podkreślał, że reforma rolna jest doskonałą okazją dla narcos, którzy chcą porzucić narkobiznes i zająć się własnie rolnictwem, ponieważ mogą uzyskać dla siebie ziemię. Dodatkowo władze wspomnianego już regionu zwróciły się o ustawienie dodatkowego podatku, który miałby objąć wszystkich, którzy pomimo posiadania ponad 500 hektarów ziemi nie uprawiają roślin jadalnych – ma to ograniczyć uprawianie m.in. koki. Pieniądze z tego podatku miałby być przeznaczone na polepszenie jakości życia ludności z tego regionu, a w szczególności w poprawie dostępu do edukacji.

 

Spotkanie prezydenta Kostaryki z Joe Bidenem

#Kostaryka #Rodrigo Chaves #Joe Biden #Stany Zjednoczone

Było to pierwsze spotkanie Rodrigo Chavesa z prezydentem USA i pierwsze od 17 lat spotkanie pomiędzy liderami tych krajów. Prezydenci dyskutowali na nim o migracjach i bezpieczeństwie regionalnym, jako o głównych punktach współpracy pomiędzy krajami. Szacunkowo aż 12% mieszkańców Kostaryki stanowią uchodźcy, w ogromnej większości nieudokumentowani. Istotnym elementem spotkania było również podkreślenie silnego sojuszu od lat nieprzerwanie łączącego oba kraje.

 

Gwatemala ogłasza stan wyjątkowy z powodu dengi

#Gwatemala #denga

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło trzymiesięczny stan wyjątkowy na terenie całego kraju i wezwało organy władz regionalnych do współpracy w zwalczaniu epidemii. Najwyższy odsetek zgonów z powodu dengi odnotowuje się w grupie wiekowej od urodzenia do 14 roku życia. Niektóre z departamentów, aby chronić najbardziej narażoną grupę, zarządziły przejście do edukacji zdalnej i wstrzymały dziecięce i młodzieżowe rozgrywki sportowe.

 

20 funkcjonariuszy w Ekwadorze zatruło się… ciastem z marihuaną

#Ekwador #narkotyki

20 funkcjonariuszy ekwadorskiej policji musiało być przetransportowanych do szpitala po tym, jak spożyli ciasteczka z lokalnego sklepu. Do zdarzenia doszło w regionie Flavio Alfaro. Na podstawie badań toksykologicznych lekarze stwierdzili zatrucie marihuaną. Jeden z funkcjonariuszy nawet wypowiedział się w lokalnych mediach, że faktycznie spożyli ciasteczka o nazwie happy brownies… Stan policjantów jest stabilny, zostali zwolnieni do domów.

 

Źródła:

https://cnnespanol.cnn.com/2023/09/01/bernardo-arevalo-guatemala-presidente-golpe-estado-orix/

https://cnnespanol.cnn.com/2023/08/30/congreso-guatemala-independientes-diputados-movimiento-semilla-orix/ 

https://apnews.com/article/guatemala-election-corruption-explained-f7e64b92d7cb76490f71211c129b8e9d 

https://apnews.com/article/guatemala-election-bernardo-arevalo-1a50f1e5e821c0c228ff6c600fe77843 

https://apnews.com/article/guatemala-0b8d5eb5dbc81fcb6a413f8212739b68

https://elpais.com/america/2023-08-31/el-estallido-de-dos-coches-bomba-ponen-en-alerta-a-quito.html 

https://lanoticiasv.com/dos-coches-bomba-estallan-en-quito-ecuador/

https://apnews.com/article/ecuador-violence-car-bombs-crime-quito-guayaquil-a54e52662be79e2af5670344298a4153

https://www.france24.com/es/américa-latina/20230829-tras-50-años-de-impunidad-siete-exmilitares-fueron-condenados-por-el-asesinato-de-víctor-jara 

https://www.vozdeamerica.com/a/ratifican-chile-condena-contra-seis-exmilitares-secuestro-asesinato-victor-jara/7246129.html 

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/08/30/gabriel-boric-anuncio-que-chile-buscara-a-mas-de-1000-desaparecidos-a-casi-50-anos-del-golpe/

https://www.eluniversal.com.mx/nacion/no-somos-ni-la-milesima-parte-madres-buscadoras-se-congregan-frente-a-palacio-nacional-para-exigir-un-alto-a-la-crisis-de-desaparecidos/ 

https://www.dw.com/es/familiares-marchan-en-silencio-por-desaparecidos-en-méxico/a-66679347 

https://es-us.noticias.yahoo.com/video/madres-buscadoras-congregan-frente-palacio-042918577.html

https://www.dw.com/es/lula-relanza-programa-social-contra-el-hambre/a-66690192 

https://www.telesurtv.net/news/brasil-presidente-lula-relanza-plan-brasil-hambre-20230901-0015.html

www.diariojuridico.com/colombia-extincion-de-dominio-a-favor-del-campesinado/

https://www.vozdeamerica.com/a/presidente-costa-rica-visita-eeuu-migracion-democracia/7245987.html 

https://cr.usembassy.gov/biden-chaves/

https://www.soy502.com/articulo/salud-declara-emergencia-sanitaria-epidemia-dengue-101477

https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/08/30/veinte-funcionarios-de-un-municipio-de-ecuador-se-intoxicaron-por-comer-brownies-con-marihuana/

 

Autorkami tekstu są Klaudia Dink, Barbara Midziak i Dorota Burdyszek z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *