Możliwy powrót Kuby do OPA?

W czwartek w Asunción dobiegło końca coroczne zebranie Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Państw Amerykańskich (OPA). Podczas obrad, działająca w ramach organizacji grupa robocza obradowała nad propozycją zaproszenia Kuby do udziału w następnym spotkaniu, które odbędzie się w 2015 roku w Panamie.

Kuba została usunięta z listy państw członkowskich OPA w 1962 roku. W 2009 roku zatwierdzono decyzję o powrocie państwa do organizacji, jednak prezydent Kuby Raúl Castro odrzucił propozycję.

Według doniesień lokalnych mediów, większość państw należących do organizacji poparła pomysł udziału karaibskiego kraju w przyszłorocznym szczycie. Zastrzeżenia przedstawiły jednak Stany Zjednoczone, powołując się na ustalenia z 2001 roku, zgodnie z którymi wymogiem dla przystępujących do OPA państw jest posiadanie demokratycznych władz.

Ostateczną decyzję w kwestii zaproszenia Kuby na następne spotkanie Zgromadzenia Ogólnego organizacji podejmie Panama – inicjator pomysłu oraz kraj goszczący przyszłoroczne obrady.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/06/140605_cuba_invitacion.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *