Morderstwa i groźby: codzienność obrońców prawa do ziemi

W 2008 r. w Meksyku, w odpowiedzi na nasilające się problemy związane z eksploatacją w przemyśle górniczym i projektami budowy zapór wodnych, powstał Meksykański Ruch na rzecz Negatywnych Skutków Budowy Zapór i Ochrony Rzek (Mapder). W 2008 roku w Tamacapulin, Stan Jalisco, odbyło się V Spotkanie Meksykańskiego Ruchu Mapder i I Spotkanie Meksykańskiego Ruchu na rzecz ofiar przemysłu górniczego (REMA). W spotkaniu wzięły udział liczne organizacje społeczne, rolnicze, ludności rdzennej, grupy walczące o przestrzeganie praw człowieka, ruchy studenckie, akademickie pochodzące z 12 stanów Meksyku: Chihuahua, Sonora, Nayarit, Jalisco, Oaxaca, Chiapas, Guerrero, Miasto Meksyk, San Luis Potosí, Coahuila i Veracruz. Przyłączyło się także Zgromadzenie na rzecz Obrony Terytorium i Matki Natury i CEIBA w Gwatemali.

Podczas pierwszego spotkania członkowie nowo powstałej organizacji uzgodnili, że celem ich działalności będzie uświadamianie i nagłaśnianie negatywnych skutków społecznych i środowiskowych płynących z górnictwa oraz integracja na rzecz walki z przemysłem górniczym i wsparcie ludności lokalnej w obronie ich praw.

Na przełomie lat REMA intensyfikowała swoją działalność, docierając do wielu miejsc, gdzie podstawowe prawa były gwałcone, a życie człowieka zagrożone. Członkowie organizacji nagłaśniali sprawy, wystosowali pisma, toczyli boje z interesami przedsiębiorstw górniczych, które nie wywiązywały się z ustalonych warunków.

W tym roku, REMA zaalarmowało, że obrońcy ziemi, osoby, które sprzeciwiają się praktykom takich przedsiębiorstw, są prześladowane i dyskryminowane przez nadzorujących projekty wydobywcze, przede wszystkim w stanach Puebla, Durango, Oaxaca i Chiapas. Organizacja REMA zapewniła, że w każdym przypadku działa pewien model zachowania, który jest powielany przez media informacyjne, przedsiębiorstwa, organy państwowe, różne grupy zbrojne legalne bądź nielegalne, dążące do zastraszania i piętnowania działań na rzecz ochrony terytorium sprzeciwiających się branży górniczej. Procedery te polegają na pobiciach, zabójstwach aktywistów, którzy wraz z ludnością lokalną sprzeciwiają się narzucanym projektom wydobywczym.

W związku z tym REMA wystosowała apel, w którym jasno zarzuca kanadyjskim firmom takim jak Almaden Minerals działającej w Ixtacamatitlán, Puebla, Fortuna Silver Mines w San Jose del Progreso w Oaxaca i Excellon Resources, które za pomocą swoich pracowników oraz lokalnej policji i urzędnikom, dopuszczają się łamania praw człowieka, naruszają przepisy krajowe, uruchamiając przy tym silną kampanię oszczerstw, dyskryminacji, stygmatyzacji, agresji i gróźb zarówno wobec społeczeństwa, jak i wobec grup, które wspomagają proces obrony i oporu wobec przemysłu górniczego.

Źródła:

http://www.alainet.org/es/active/24923

http://www.remamx.org/

https://desinformemonos.org/empresas-mineras-amenazan-golpean-y-asesinan-a-defensores-de-la-tierra-rema/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *