„Mój chłopak jest ze mną w ciąży” – w Ekwadorze para trans spodziewa się dziecka

„Mój chłopak jest ze mną w ciąży” – to słowa Diane Rodríguez, Ekwadorki, która urodziła się jako biologiczny mężczyzna. Jej partner, Fernando Machado, choć czuje się mężczyzną, ma cechy płciowe kobiety. Pozwoliło mu to zajść w ciążę.

Fernando ma 22 lata i pochodzi z Wenezueli. W wieku 19 lat postanowił rozpocząć terapię hormonalną. Po przejściu konsultacji z armią psychologów, psychiatrów i seksuologów uzyskał zaświadczenie o transseksualności i zaczął przyjmować hormony.

Diane jest Ekwadorką i ma 33 lata. Choć zmieniła imię na damskie, w oficjalnych dokumentach nadal figuruje jako mężczyzna. Jak mówi, zawsze czuła się kobietą, co przysporzyło jej wielu problemów w życiu. Jej rodzina nie zaakceptowała prawdziwej tożsamości Diane, dziewczyna zmuszona była więc przez jakiś czas do życia na ulicy. W przeszłości kandydowała do Zgromadzenia Narodowego. Obecnie razem z Fernandem pracują w organizacji Silueta X, która zajmuje się ochroną praw osób o odmiennej od płci biologicznej tożsamości płciowej i wykonywaniem testów na HIV.

Para poznała się w sieci. Po miesiącu intensywnych rozmów Diane zaprosiła Fernanda do Ekwadoru. Od tego czasu żyją razem. Oboje przeszli terapie hormonalne i drobne zabiegi chirurgiczne, jednak zachowali organy płciowe, z którymi przyszli na świat. Dzięki temu mogli począć dziecko metodą naturalną.

Przyszli rodzice zapewniają, że nie będą ukrywali przed dzieckiem, kim są. Planują wychować je w sposób tolerancyjny, nie ingerując w jego plany życiowe i marzenia. O tym, jak ważne jest życie w zgodzie ze sobą, przekonali się sami. Fernando, pytany o najlepszą część swojej przemiany, mówi: „Najfajniejsze było patrzenie na siebie w lustrze. Bo w końcu czuję się sobą. To jest ulga po tak długim czasie”.

Od ubiegłego roku w Ekwadorze legalne jest zawieranie związków partnerskich przez osoby homoseksualne i transseksualne. Aktywiści tacy jak Diane i Fernando dążą jednak do wprowadzenia zmian w dokumentach tożsamości. Chcą, by kategoria „płeć” zastąpiona została przez „gender”.

Źródła:
CNN
Peru21

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *