MERCOSUR przyspiesza negocjacje z Unią Europejską

780px-Flag_of_Mercosur.svg

Urugwaj chce współpracy z Brazylią w celu jak najszybszego podpisania umowy handlowej między MERCOSUR i Unią Europejską. Kilka dni temu José Mujica przyznał, że „obowiązkiem jest negocjować wspólnie z Brazylią”, podkreślając, że dla bloku europejskiego najważniejszym rynkiem w regionie jest właśnie rynek tego kraju.

Prezydent Urugwaju wyraził także niepokój możliwymi konsekwencjami braku kolaboracji z potężnym sąsiadem. Stwierdził, że samodzielne osiągnięcie umowy handlowej z Unią Europejską przez Brazylię doprowadziłoby do izolacji Urugwaju i Paragwaju. Nie wspomniał o Argentynie, która wcześniej zapowiedziała przedstawienie własnej strategii negocjacji.

Mujica zdefiniował Unię Europejską jako „najważniejszy blok ekonomiczny świata”. Powiedział również: „to mądre, inteligentne i przezorne nie zależeć od jednego rynku”. Wobec coraz widoczniejszej obecności Chin w regionie, porozumienie handlowe z Europą staje się kwestią „najwyższej wagi”.

Możliwą umowę między MERCOSUR i Unią Europejską utrudniają między innymi różnice dotyczące dopłat dla rolników z europejskich wsi oraz kwestie dostępu, który będą miały produkty i usługi na rynkach drugiego bloku.

Dzisiaj w Wenezueli rozpoczyna się trwające do czwartku spotkanie władz i ekspertów krajów członkowskich MERCOSUR. Tematem debat będą przede wszystkim polityka celna i przepisy handlowe.

Źródła:

http://www.efe.com/efe/noticias/america/economia/mujica-dice-que-hay-arrimarse-brasil-negociacion-mercosur/2/11/2175661

http://www.eldiario.es/internacional/Mujica-arrimarse-Brasil-negociacion-Mercosur-UE_0_197030951.html

http://www.lr21.com.uy/politica/1142218-mujica-mercosur-presentara-propuesta-conjunta-de-libre-comercio-con-la-union-europea

Mercosur apura negociación con la UE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *