Meksyk: zabójstwo kolejnego dziennikarza

Max Rodriguez Palacios, reporter Colectivo Pericú, został zastrzelony w ten piątek około południa w La Paz w stanie Baja California Sur.

Dziennikarz wraz ze swoją żoną wybrał się na zakupy w centrum miasta. Kiedy parkował samochód pod sklepem City Club przy bulwarze Forjadores, z białej ciężarówki znajdującej się nieopodal padły strzały. Zginął na miejscu. Jego żonie nic poważnego się nie stało. Jak dotąd nie udało się ustalić przyczyny morderstwa.

Rodriguez Palacios był korespondentem El Heraldo i Excelsior. Przez ponad 20 lat był również reporterem lokalnego kanału i przyczynił się do rozwoju telewizji w rodzinnym stanie Baja California Sur. Od 2014 roku współpracował z Colectivo Pericú, tworząc kolumnę „Es mi opinión”, gdzie poruszał tematy związane z bezpieczeństwem oraz polityką, a także przemytem narkotyków.

Dyrektor Colectivo Pericú, Cuauhtémoc Morgan, zażądał jak najszybszej interwencji ze strony władz, a dokładniej wyjaśnienia tej sprawy oraz innych jej podobnych przez odpowiednie organy badające przestępstwa przeciwko wolności słowa.

Od początku marca br. w Meksyku zostało zamordowanych już czterech dziennikarzy. Najbardziej z nich znana jest sprawa Miroslavy Breach, korespondentki dziennika La Jornada, zabitej ośmioma strzałami przed swoim domem.

Według brytyjskiej organizacji Article 19, która zajmuje się obroną wolności wypowiedzi, w ubiegłym roku w Meksyku zostało zamordowanych 11 dziennikarzy, a 23 nadal uznaje się za zaginionych. Miało miejsce również 426 ataków na prasę. Raport „Libertades en resistencia” opublikowany w marcu br. informuje, że z tych 426 ataków więcej niż połowa, bo aż 257, została popełniona przez funkcjonariuszy publicznych lub polityków, a tylko 17 to wynik przestępczości zorganizowanej.

W rankingu Reporterów bez granic „World Press Freedom Index” z 2016 roku dotyczącym wolności prasy, Meksyk zajmuje 149. miejsce na 180 krajów.

Źródła:

http://www.eluniversal.com.mx/articulo/estados/2017/04/14/asesinan-periodista-en-la-paz-bcs

https://colectivopericu.net/2017/04/14/ha-sido-asesinado-max-rodriguez-reportero-de-colectivo-pericu/

http://peninsulardigital.com/extra/ejecutaron-max-rodriguez/217523

http://politico.mx/minuta-politica/minuta-politica-estados/matan-reportero-max-rodr%C3%ADguez-en-baja-california-sur/

http://www.radioformula.com.mx/notas.asp?Idn=676541&idFC=2017

http://www.e-consulta.com/nota/2017-04-14/nacion/matan-en-baja-california-sur-al-reportero-max-rodriguez-palacios

https://articulo19.org/libertades-en-resistencia-informe-2016-de-article-19/

https://rsf.org/en/ranking

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *