Meksyk walczy z otyłością

Mimo wszechobecnych w mediach, niepokojących wiadomości związanych z ofiarami wojny narkotykowej w Meksyku, w kraju istnieje dużo większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu cukrzycy niż z rąk zabójcy. Co roku w tym latynoamerykańskim państwie umiera ok. 70 tysięcy diabetyków.

Problem otyłości jest wśród meksykańskiego społeczeństwa naprawdę poważny – szacuje się, że co trzeci Meksykanin jest otyły (33% ludności). Meksyk wyprzedza tym samym USA, gdzie wskaźnik ten wynosi 32%. Według statystyk osoby otyłe oraz z nadwagą stanowią w sumie ok. 70% ludności latynoamerykańskiego kraju, a każda z nich zagrożona jest możliwością zachorowania na cukrzycę.

Główną przyczyną otyłości Meksykanów jest nadmierne spożycie węglowodanów i tłuszczy zawartych w produktach wysoko przetworzonych. W związku z tym, władze państwowe postanowiły poczynić kroki, by zmienić nawyki żywieniowe Meksykanów i, przynajmniej w pewnym stopniu, wyeliminować puste kalorie z ich diety.

Od lipca br. ograniczono reklamy produktów spożywczych w kinach i telewizji. Przed pokazami filmów dla dzieci oraz w wyznaczonych godzinach czasu antenowego reklamowane mogą być tylko produkty spełniające określone normy żywieniowe. Według szacunków specjalistów, w wyniku wprowadzenia nowych przepisów, z ekranów zniknie w najbliższym czasie ponad 10 tysięcy reklam, czyli ok. 40% całego pasma reklamowego.

Źródło:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/sociedad/mexico-ataca-la-obesidad-principal-causa-de-muerte-de-sus-habitantes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *