Meksyk: Enrique Peña Nieto przedstawia specjalny plan działania

Dwa miesiące po tragicznym zaginięciu 43 studentów w wyniku ataku lokalnej policji w meksykańskiej Iguali, prezydent Enrique Peña Nieto przedstawił w miniony czwartek specjalny plan działania wymiaru sprawiedliwości.

Strategia nosi nazwę “Plan dla Meksyku pokojowego, ze sprawiedliwością, jednością i rozwojem” i opiera się na dziesięciu działaniach. Najważniejsze z nich to likwidacja ponad 1800 istniejących w kraju jednostek policji lokalnej i zastąpienie ich 32 oddziałami stanowymi. Inicjatywa, której wejście w życie zależy od decyzji Kongresu, ma na celu walkę z jednym z najczęstszych problemów w Meksyku – infiltracją przestępczości zorganizowanej w struktury lokalnych władz.

W ramach planu prezydent zapowiedział również przeprowadzenie specjalnej operacji bezpieczeństwa na terenie tzw. Tierra Caliente (Gorący Obszar) obejmującym stany Michoacán i Guerrero, w którym doszło do zaginięcia studentów. Kolejnym nowatorskim punktem planu jest stworzenie krajowego numeru alarmowego 911. Peña Nieto wspomniał również o nowym ustawodawstwie sankcjonującym tortury i porwania oraz mianowaniu specjalnego prokuratora ds. korupcji.

Powyższe propozycje zostały przedstawione w Pałacu Narodowym – oficjalnej siedzibie meksykańskiego rządu. Peña Nieta przyznał, że są one odpowiedzią na przemoc panującą w stanie Guerrero i wystawiającą państwo na kolejną próbę.

Wśród planowanych przez prezydenta działań znalazło się również wsparcie rozwoju w najbiedniejszych regionach Meksyku, przede wszystkim w położonych na południu kraju stanach Oaxaca i Chiapas, w których istnieje najwyższy odsetek osób żyjących w skrajnej biedzie. Stworzenie specjalnych stref gospodarczych, oferujących atrakcyjne warunki kredytowe i ulgi podatkowe, miałoby zachęcić firmy do inwestycji na owych obszarach.

Peña Nieto zapowiedział ponadto zwiększenie inwestycji publicznych w infrastrukturę oraz przeznaczenie dodatkowych środków na stypendia i budżety działających na terenach wiejskich szkół kształcących nauczycieli (takich jak ta w Ayotzinapa, której uczniowie zaginęli w wyniku zamieszek w Iguali).

„Pokój buduje się również poprzez rozwój ekonomiczny i naszym obowiązkiem jest nadanie pierwszeństwa regionowi, który pozostaje w tyle” – powiedział prezydent.

Źródło: http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/11/1427_justicia_mexico_pena_nieto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *