Meksyk: członek PRI oskarżony o kierowanie siatką zorganizowanej prostytucji

Cuauhtémoc Gutiérrez de la Torre, przewodniczący rządzącej Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej (PRI) w Dystrykcie Federalnym, został zawieszony w prawach członka po tym jak w środę rano, podczas audycji radiowej, wysunięto przeciw niemu oskarżenia o przewodzenie siatce zorganizowanej prostytucji.

Dziennikarskie śledztwo przeprowadziła w tej sprawie Cármen Aristegui. Z dostarczonych przez nią informacji oraz materiałów audiowizualnych wynika, że przewodzona przez Gutiérreza sieć prostytucji zajmowała się werbowaniem kobiet między 18 a 32 rokiem życia i zatrudnianiem ich jako dziewczyn do towarzystwa. Kobiety odpowiadały na ogłoszenia o pracę nieświadome, że trafią do stołecznej siedziby PRI, w której zmuszane będą do świadczenia usług seksualnych.

Przedstawiciele PRI podali informację o odsunięciu Gutiérreza od władzy do wiadomości publicznej na swoim oficjalnym koncie w serwisie Twitter. We wpisie potępili postępowanie działacza i zapewnili, że sprawą zajęła się już prokuratura.

Handel ludźmi w celach seksualnych jest w Meksyku poważnym problemem. Według niektórych statystyk to państwo plasuje się na drugiej po Tajlandii pozycji wśród krajów najbardziej dotkniętych tym procederem. Luis González Placencia, przewodniczący Komisji Praw Człowieka Dystryktu Federalnego, ocenia że handel ludźmi stanowi obecnie drugi najbardziej dochodowy po handlu narkotykami rodzaj działalności zorganizowanych grup przestępczych w Meksyku.

Liczne organizacje pozarządowe podejmują starania w celu przeciwdziałania problemowi. Również obecna prokurator Dystryktu Federalnego specjalizuje się w walce z handlem ludźmi i przymuszoną prostytucją. Dzięki jednej z jej inicjatyw zamknięto w stolicy Meksyku wiele klubów z “tańcem egzotycznym”, które miały współpracować z siatkami handlarzy ludźmi.

Źródło:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/04/140402_ultnot_pri_suspende_cuauhtemoc_gutierrez_prostitucion_jcps.shtml

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *