Masowe groby odnalezione w Meksyku podczas poszukiwań 43 zaginionych studentów

Źródło: http://www.jornada.unam.mx
Foto: jornada.unam.mx

W trakcie poszukiwań zaginionych w zeszłym tygodniu studentów odnaleziono masowe groby w okolicy miejscowości Iguala. Dwa tygodnie temu, w nocy z piątku na sobotę, zginęło tam 6 osób, 25 zostało rannych, a 43 studentów zostało uznanych za zaginionych.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce w stanie Guerrero, jednym z biedniejszych regionów Meksyku, z długą historią przemocy politycznej. W piątek 26 października, ok. godziny 20:00, trzy autobusy wiozące grupę studentów z Kolegium w Ayotzinapie dotarły do Iguali. Studenci, kształcący się na przyszłych nauczycieli, planowali zbiórkę pieniędzy na organizację demonstracji przeciwko cięciom finansowym, które miały dotknąć ich placówkę. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze lokalnej policji. Prawdopodobnie oskarżali studentów o kradzież autobusów. W końcu otworzyli do nich ogień. Cztery godziny później niezidentyfikowani sprawcy ostrzelali grupę studentów rozmawiających z dziennikarzami, śmiertelnie raniąc trzech. Prawie w tym samym czasie na obrzeżach miasta ostrzelany zostaje autobus wiozący drużynę piłkarską – giną kolejne 3 osoby. Tej nocy znika bez śladu 43 studentów.

Szczególnie szokujący jest przypadek Julio Césara Mondragóna, który uciekając przed policyjnym ostrzałem zniknął w sobotę w nocy, a jego porzucone ciało z obdartą ze skóry twarzą, znaleziono następnego dnia. Uczniowie Kolegium zeznali, że ich zaginieni koledzy zostali zatrzymani i zabrani w niewiadome miejsce przez miejscową policję. W czwartek studenci wraz z rodzinami zaginionych zablokowali autostradę między Chilpancingo i portem Acapulco, żądając reakcji rządu.

Władze stanu Guerrero przyznały, że funkcjonariusze policji dopuścili się nadużycia siły. 22 z nich zostało zatrzymanych w związku z pierwszym atakiem. Okazało się, że podczas drugiego ataku również użyta została broń lokalnej policji. Aresztowano także kilku członków gangu Guerreros Unidos (Zjednoczeni Wojownicy), który działa w regionie. Władze podejrzewają, że spośród zatrzymanych policjantów część mogła pracować dla organizacji.

Studenci i ich rodziny protestujący przeciwko opieszałości rządu. Źródło: www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/10/141004_ultnot_mexico_estudiantes_desaparecidos_fosas_jcps
Studenci i ich rodziny protestujący przeciwko opieszałości rządu.
Foto: bbc.co.uk

Prokuratura stanowa odnalazła masowe groby w Iguali, w których znajduje się około 28 spalonych i rozczłonkowanych ciał. Trwają badania DNA oraz identyfikowanie ciał, w którym uczestniczy grupa antropologów z Argentyny. Na razie nie ma pewności, czy są to ciała zaginionych studentów. Prezydent Peña Nieto potępił wydarzenia z Iguali określając je jako „oburzające, bolesne i niedopuszczalne” i zapewnił, że sprawcy nie pozostaną bezkarni. W całym Meksyku organizowane są manifestacje wyrażające solidarność ze studentami i protest przeciwko obecnej w kraju przemocy i korupcji.

Tusia Nowak

Źródła:

http://www.jornada.unam.mx/2014/10/02/politica/011n1pol

www.nytimes.com/glogin?URI=http%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2F2014%2F10%2F07%2Fworld%2Famericas%2F43-missing-students-a-mass-grave-and-a-suspect-mexicos-police-.html%3Fsmid%3Dfb-share%26_r%3D0

http://amnistia.org.mx/nuevo/2014/10/06/mexico-tras-exhumaciones-en-fosas-comunes-surgen-dudas-sobre-el-destino-de-los-estudiantes-desaparecidos/?o=n

http://www.elnuevoherald.com/noticias/mundo/america-latina/article2505493.html#storylink=cpy

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/10/141004_ultnot_mexico_estudiantes_desaparecidos_fosas_jcps

One thought on “Masowe groby odnalezione w Meksyku podczas poszukiwań 43 zaginionych studentów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *