Maduro oskarża Kolumbię i Chile o ataki terrorystyczne

Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro, podczas spotkania ze swoimi sympatykami, które odbyło się w pałacu Miraflores w ubiegłą sobotę, oświadczył, że Kolumbia i Chile w porozumieniu z rządem Stanów Zjednoczonych dokonały ataków cybernetycznych na elektrownię wodną w Guiri. Elektrownia ta dostarcza 80% prądu w Wenezueli.

Od 7 marca systematycznie wyłączano prąd w znacznej części kraju. Przerwy w dostawie elektryczności spowodowały trwający jedenaście dni paraliż kraju. Wiele miast pozostawało bez bieżącej wody. Zamknięto szkoły i przedsiębiorstwa. Brak prądu dotknął także szpitale, kliniki i transport. Sytuacja ta jest uznawana za największy kryzys w historii Wenezueli. W dniu 31 marca ogłoszono plan usprawnienia elektrycznego, zgodnie z którym w co najmniej 20 stanach prąd ma być wyłączany na 4 godziny dziennie.

Podczas sobotniego spotkania Nicolás Maduro stwierdził, że za brak prądu odpowiedzialny jest wirus, który Kolumbia i Chile na polecenie Stanów Zjednoczonych miały wprowadzić do systemu elektrycznego Wenezueli. Z tym stanowiskiem nie zgodziła się jednak opozycja, która uważa, że przyczyną problemów z dostawami elektryczności jest korupcja i zły stan elektrowni. Również Minister Spraw Zagranicznych Kolumbii oświadczył, że oskarżenia Maduro są skierowane na odwrócenie uwagi opinii publicznej od bezprawnego rządu, któremu przewodzi polityk w czasie wielowymiarowego kryzysu w Wenezueli.

Według najnowszych informacji od wczoraj w kilku regionach kraju nie ma prądu.

Źródła:

  1. https://www.elpais.com.co/mundo/maduro-dice-que-desde-colombia-y-chile-insertaron-virus-para-sabotear-electricidad.html
  2. https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-47525597
  3. https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-47796053
  4. https://cnnespanol.cnn.com/2019/04/10/venezuela-reportan-nuevo-apagon-masivo/
  5. https://www.elpais.com.co/colombia/colombia-rechazo-declaraciones-de-maduro-sobre-supuesto-ataque-cibernetico.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *