Kuba: otwarcie najnowocześniejszego portu w regionie

W poniedziałek 27 stycznia 2014 roku prezydenci Kuby i Brazylii wzięli udział w uroczystości otwarcia nowego portu w położonej 45 kilometrów od Hawany miejscowości Mariel.

W porcie cumować będą mogły statki Post-Panamax o pojemności ponad 12 tysięcy kontenerów, a rampy pozwolą na przeładunek od 800 tysięcy do miliona kontenerów rocznie. Dzięki temu port w Mariel ma szansę stać się największym portem przeładunkowym w regionie. Ponadto jego otwarcie odciąży ruchliwy port w Hawanie, z którego będą korzystać od tej pory tylko statki wycieczkowe.

Obiektem w Mariel zarządzać będzie spółka PSA International z Singapuru. Wykonawcą obiektu jest natomiast brazylijska firma Odebrecht, a 75% kosztów inwestycji pokrył rząd prezydent Rousseff, udzielając Kubie cztery lata temu kredytu w wysokości 600 milionów dolarów.

Brazylia jest obecnie drugim po Wenezueli partnerem gospodarczym Kuby w Ameryce Łacińskiej.

Port w Mariel to największa inwestycja zrealizowana na Kubie od 50 lat. Jej dalszy rozwój ma na celu utworzenie strefy wolnocłowej o powierzchni 45,8 kilometra kwadratowego, wyspecjalizowanej w handlu nowoczesnymi produktami przemysłowymi, informatycznymi i biotechnologicznymi.

Dla usprawnienia transportu towarów z portu w Mariel do Hawany niezbędna będzie również budowa autostrady i linii kolejowej łączącej oba miasta. Jednak w sprawie realizacji tych inwestycji nie zapadła jeszcze żadna decyzja.

Źródło: http://www.americaeconomia.com/economia-mercados/finanzas/cuba-se-abre-la-inversion-extranjera

One thought on “Kuba: otwarcie najnowocześniejszego portu w regionie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *