Kostaryka zamyka swoje ogrody zoologiczne

Czy kraj, który dla ochrony przyrody zrobił tak wiele, może jeszcze czymś zaskoczyć? A jednak. Kostaryka jest bliska spełnienia swoich zapowiedzi z 2013 roku – w ciągu 10 lat ma dojść do zamknięcia dwóch ostatnich ogrodów zoologicznych. Inicjatywa ta jest silnie powiązana z ideą zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska naturalnego, które traktuje się jako kostarykańskie dziedzictwo narodowe.

Jako jeden z najbardziej zróżnicowanych biologicznie krajów, Kostaryka może poszczycić się występowaniem 4% gatunków z całego świata. W związku z silną ochroną zwierząt i roślin, licznie występujących w parkach narodowych, kostarykański rząd postanowił przywrócić wolność schwytanym bądź narodzonym w niewoli podopiecznym ogrodów zoologicznych. Oprócz tego w kraju zostało zakazane polowanie dla sportu.

Foto: H. Krajewska
Foto: H. Krajewska

Dwa ostatnie ogrody zoologiczne pozostaną jednak otwarte jeszcze przez kilka lat w związku z umowami wiążącymi ich dyrekcje – Parque Zoológico Simón Bolívar i Centro de Conservación de Santa Ana. Po tym okresie wszystkie zwierzęta mają zostać uwolnione w kraju lub poza jego granicami, w środowisku, które najbardziej odpowiada naturalnym warunkom występowania tych gatunków. Na wolność ma trafić ostatecznie ponad 400 zwierząt, kupionych przez kostarykańskie ogrody zoologiczne lub im podarowanych.

Minister środowiska naturalnego, René Castro, oświadczył:

Nie chcemy trzymać zwierząt w niewoli lub zamykać ich pod żadnym warunkiem, chyba że w celu uratowania lub ochronienia ich.

Zwierzęta, które nie przeżyłyby same na wolności, mają zostać umieszczone w specjalnych centrach ratunkowych i odosobnionych ośrodkach przeznaczonych dla dzikich zwierząt. Dotychczasowe ogrody zoologiczne mają zaś zostać przekształcone w miejskie parki, w których schronienie znajdą zwierzęta mogące przebywać na wolności i nie stwarzające zagrożenia dla ludzi.

Źródła:

https://www.vacacionesengredos.com/costa-rica-cerrara-todos-los-zoologicos-y-liberara-a-cada-animal-cautivo/

http://www.publimetro.cl/nota/mundo/costa-rica-cierra-zoologicos-y-libera-a-sus-animales/xIQmhj!pht4v5HRK1VUg/

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2013/07/130729_costarica_elimina_zoologicos_nm

http://www.petalatino.com/blog/victoria-costa-rica-cierra-sus-zoologicos/

http://www.entornointeligente.com/articulo/7670075/PANAMA-Costa-Rica-primer-pais-del-mundo-en-cerrar-sus-zoologicos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *