Kolumbia: Gra edukacyjna na ratunek rdzennym językom

17-letnia studentka inżynierii lądowej na Universidad Nacional w Medellín, Ayda Milena España Jamioy, zaprojektowała grę edukacyjną, której celem jest ratowanie jej rodzimego języka od zapomnienia. Gra nazywa się Juatsjinyam (od słowa uczyć) i ma służyć przede wszystkim jako narzędzie do nauki języka Camentsá dla dzieci z tej społeczności, liczącej ponad 5500 osób. 

Młoda Kolumbijka pochodzi z Doliny Sibundoy, położonej na południu Kolumbii. Jest to słabo rozwinięty region zamieszkiwany przez wiele plemion, które poza językiem hiszpańskim nadal posługują się swoimi rdzennymi językami. Są to jednak dialekty zanikające, dlatego tak ważne jest motywowanie młodych pokoleń do podtrzymywania tradycji i nauki rodzimego języka, co podkreśla autorka projektu.

Gra ma pięć poziomów zaawansowania. Na każdym z nich zadaniem dzieci jest połączenie słów z obrazkami, dzięki czemu zdobywają punkty potrzebne do przejścia do kolejnego etapu. Program był testowany przez dzieci ze szkoły, do której chodziła sama Ayda.

Zgodnie z najświeższymi danymi statystycznymi, na terenie Kolumbii można wyróżnić 65 tubylczych języków, w których porozumiewa się łącznie około 400 000 osób. Wiele z nich niebawem zaniknie, jeśli nie zostaną przedsięwzięte żadne środki mające na celu ich zachowanie.

Źródła:

http://www.agenciadenoticias.unal.edu.co/ndetalle/article/juatsjinyam-juego-virtual-para-preservar-lengua-camentsa.html

http://www.eltiempo.com/colombia/medellin/estudiante-indigena-creo-juego-para-salvar-su-lengua/15222716

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *