Kolumbia: ciąg dalszy dialogu?

Foto: http://diplomat.so
Foto: diplomat.so

Przywódcy FARC zadeklarowali, że pięć osób, które porwano kilka dni temu, zostanie wypuszczonych na wolność. Incydent ten doprowadził do zawieszenia pokojowych rozmów odbywających się obecnie w Hawanie. Ofiarami porwania są generał Rubén Darío Alzate, prawniczka Gloria Urrego, kapral Jorge Rodríguez oraz dwaj żołnierze.

Poprzez swojego Twittera pierwszy o porwaniu poinformował opinię publiczną największy przeciwnik Juana Manuela Santosa – Álvaro Uribe. Oponent pokojowego rozwiązania konfliktu jest jednym z najaktywniejszych kolumbijskich polityków w mediach społecznościowych, gdzie doszczętnie krytykuje obecną politykę rządu i swojego byłego protegowanego. Poza wytykaniem błędów administracji rządowej, Uribe nie przebiera w słowach, komentując poczynania znienawidzonych przez siebie partyzantów. Ostatnio posunął się nawet do stwierdzenia, że świat próbuje ukryć fakt, iż FARC są współodpowiedzialne za śmierć (?) 43 zaginionych studentów z Meksyku.

Jak wygląda przyszłość rozmów pokojowych między rządem i guerrillą? To pytanie zadawali sobie Kolumbijczycy, którzy zamiast obchodzić drugą rocznicę historycznego dialogu, musieli zmierzyć się z największym jego kryzysem. Rozmowy są obecnie zawieszone, mimo że FARC zapowiedziały uwolnienie więźniów do końca tego tygodnia oraz zadeklarowały chęć dalszej współpracy. Napiętej sytuacji nie łagodzi również fakt, że pomimo powolnych postępów dokonywanych w Hawanie, rząd kolumbijski walczy z największym od lat rozłamem politycznym. Kolumbijscy konserwatyści z Uribe na czele nie popierają linii wyznaczonej przez administrację Santosa, przez co on sam wraz ze swoimi stronnikami jest praktycznie osamotniony w negocjacjach z partyzantami. Do tego dochodzi także społeczeństwo, które dzieli się na zwolenników interwencji zbrojnej oraz na opowiadających się za pokojowym dialogiem.

Okoliczności, w których schwytany został generał Alzate, pozostawiają wiele wątpliwości. Mianowicie należy zapytać, co wojskowy robił w czerwonej strefie FARC w stroju cywilnym i bez eskorty? Prezydent Kolumbii domaga się natychmiastowej odpowiedzi w tej sprawie, z uwagi na to, że generał złamał protokół bezpieczeństwa i sam zaryzykował porwanie, wkraczając w cywilnym ubraniu na teren partyzantów. Odpowiedzi na to pytanie domaga się również FARC. Po cichu mówi się o sabotażu rozmów, spowodowanym prawdopodobnie przez głęboki podział polityczny – w tej kwestii nie wypowiedziała się jeszcze oficjalnie żadna ze stron (łącznie z Uribe, który kontynuuje bombardowanie dialogu na Twitterze). Kolejny możliwy scenariusz jest taki, że generał Alzate jako członek specjalnej jednostki przeciwko uprowadzeniom przeprowadzał wywiad na potrzeby strategiczne. Jak doszło do jego porwania w Santa María de Quibdó (departament Chocó)? Wersji jest również kilka. Główne strony konfliktu nie zgadzają się także w kwestii terminologii, pogłębiając rany historyczne pozostałe po tysiącach uprowadzonych i zamordowanych ofiarach. Dla FARC generał Alzate jest bowiem więźniem politycznym, zaś dla społeczeństwa kolumbijskiego – kolejną ofiarą porwania.

Pomimo wszystkich trudności, które w każdej chwili mogą doprowadzić do zerwania pokojowego dialogu, prezydent Santos podchodzi do tematu dość optymistycznie. W swoim ostatnim przemówieniu wyraził chęć kontynuacji rozmów z partyzantką, prosząc jednocześnie rządy Kuby i Norwegii o wsparcie w sprawie generała Alzate.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/11/141117_colombia_consecuencia_secuestro

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/11/141117_colombia_santos_farc

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/11/141120_colombia_farc_liberacion

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/11/141118_colombia_general_alzate_secuestro

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/11/141119_santos_farc_negociaciones

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2014/11/141119_secuestro_captura_general_alzate

One thought on “Kolumbia: ciąg dalszy dialogu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *