Inauguracja wojskowej szkoły antyimperialistycznej w Boliwii

Prezydent Boliwii Evo Morales przewodniczył w środę, 17 sierpnia 2016, ceremonii otwarcia Antyimperialistycznej Szkoły Amerykańskiej Ziemi i Sił Zbrojnych (Escuela Antiimperialista de los Pueblos de Abya Yala y de las Fuerzas Armadas).

W inauguracji wzięli także udział minister obrony Wenezueli, Vladimir Padrino López, i pełniąca tę samą funkcję w Nikaragui minister Martha Ruiz Sevilla.

Blisko 100 przedstawicieli sił zbrojnych rozpocznie naukę w pierwszym semestrze. Kurs antyimperialistyczny będzie obowiązkowy dla wszystkich, którzy chcieliby osiągnąć stopień kapitana. Będą się na niego składały wykłady z historii, ekonomii, a także teorii i geopolityki imperializmu czy zasobów naturalnych i struktury społecznej Boliwii.

Szkoła Antyimperialistyczna jest spóźnioną odpowiedzią na Szkołę Ameryk (Escuela de las Americas) działającą w Panamie w latach 1946-1984, a obecnie w Georgii w Stanach Zjednoczonych. Szkoła ta wykształciła ok. 60 000 wojskowych z 23 krajów Ameryki Łacińskiej. Wśród jej absolwentów znajdują się takie nazwiska jak Omar Torrijos (dyktator Panamy w latach 1969-1981), Manuel Contreras (szef DINA – tajnej policji politycznej za dyktatury Augusta Pinocheta w Chile), Leopoldo Fortunato Galtieri (dyktator Argentyny w latach 1981-1982), Manuel Antonio Noriega (dyktator Panamy w latach 1983-1989) czy Vladimiro Montesinos (były agent CIA i doradca peruwiańskiego prezydenta Alberto Fujimoriego).

Szkoła będzie nosiła imię Juana José Torresa, kontrowersyjnego przywódcy sił zbrojnych Boliwii pod koniec lat 60. i prezydenta Boliwii przez niespełna rok (1970-1971), następnie wygnanego z kraju po zamachu stanu. Torres w latach 60. i 70. prowadził ostrą politykę antyimperialistyczną, między innymi nacjonalizując amerykańską firmę Oil Gulf Company i pozbywając się amerykańskiego Centrum Transmisji Strategicznych (Centro de Transmisiones Estratégicas de los Estados Unidos) oraz Korpusu Pokoju z Boliwii. Kontrowersje wokół jego postaci dotyczą wcześniejszego okresu i śmierci Ernesta Che Guevary, do której Juan José Torres rzekomo miał się przyczynić. Sam Torres został zamordowany w 1976 roku w Buenos Aires.

Doktryna nowo powstałej szkoły jest jasna i głosi, iż pierwszym wrogiem kraju w całej jego historii jest imperializm. Wrogiem imperializmu zaś jest “pueblo”, czyli lud.

Żródła:

http://www.americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/enterese-sobre-la-escuela-antiimperialista-de-evo-morales

Inauguran 'escuela antiimperialista' en Bolivia con presencia del ministro de Defensa de Venezuela

http://www.elpais.com.uy/mundo/bolivia-inaugura-escuela-antiimperialista-militar.html

http://www.biografiasyvidas.com/biografia/t/torres_juan_jose.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *