Igrzyska Olimpijskie Ludności Rdzennej

W piątek rozpoczęły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie Ludności Rdzennej, w których udział weźmie ponad 2 tysiące sportowców z 23 krajów. Wydarzenie odbywa się w mieście Palmas w Brazylii.

źródło: bbc.com
Foto: bbc.com

Igrzyska wywodzą się z indiańskich zawodów na poziomie narodowym, które były organizowane w Brazylii od 1996 roku. W tym roku uczestnicy wywodzą się z różnych ludów rdzennych niemal z całego świata, udział biorą między innymi reprezentanci Mongolii, Etiopii, Kanady, Japonii i Nowej Zelandii. Celem zawodów jest propagowanie i ochrona zwyczajów i tradycji różnych grup etnicznych poprzez sport, sztukę i ochronę środowiska naturalnego.

151023100127_juegos_indigenas_624x415_getty_nocredit
Foto: bbc.com

Zawodnicy zmierzą się zarówno w najbardziej popularnych sportach, takich jak piłka nożna czy lekkoatletyka, jak również w konkurencjach wywodzących się z tradycji indiańskich na całym świecie. Będzie można podziwiać między innymi bieg z pniakiem, rzut włócznią, przeciąganie liny, czy współczesne odmiany gry w pelotę. Odbędą się również pokazy dyscyplin charakterystycznych dla grup etnicznych biorących udział w zawodach.

151023100209_juegos_indigenas_624x415_getty_nocredit
Foto: bbc.com

Zawody zostały skrytykowane przez niektóre środowiska, które zwracają uwagę na wysoki koszt organizacji, który musi ponieść Brazylia zmagająca się z kryzysem finansowym. Pojawiły się również głosy, że środki przeznaczone na zorganizowanie igrzysk można było wykorzystać na polepszenie warunków życia licznych plemion indiańskich w kraju. Jednak większość plemion, które uczestniczą w zawodach popiera pomysł ich organizacji, twierdząc, że wydarzenie służy poznaniu różnych kultur z całego świata.

Źródła:

http://www.infobae.com/2015/10/23/1764507-juegos-mundiales-los-pueblos-indigenas

http://www.bbc.com/mundo/noticias/2015/10/151023_deportes_juegos_indigenas_mundiales_olimpicos_brasil_palmas_2015_jmp?ocid=socialflow_twitter

http://www.animalpolitico.com/blogueros-codices-geek/2015/10/23/juegos-mundiales-indigenas-en-brasil/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *