Iberonews 2024-05-25

Zapadnięcie się sceny na wiecu wyborczym Mayneza

#Meksyk #wypadek #wybory prezydenckie

W środę w trakcie wiecu kampanijnego zawaliła się scena, na której stał Garza Garcia Maynez wraz ze swoim sztabem. Garcia Maynez jest trzecim w sondażach przedwyborczych kandydatem na prezydenta kraju. W wyniku wypadku zginęło dziewięć osób, w tym jedno dziecko. Kolejnych sześćdziesiąt zostało rannych. Samemu Maynezowi nic poważnego się nie stało.

Źródło:

https://www.aljazeera.com/news/2024/5/23/at-least-nine-dead-after-stage-collapses-at-mexico-campaign-rally?fbclid=IwAR0RBjkPKcJlNVkLTGiTI6zaxOfFkbmDezZMDCag7Lqbn4Tx3C7AUGX1Nw0

Autorka: Justyna Kleczkowska

Kolejny prezydent Peru w więzieniu?

#Peru #Pedro Castillo

Pedro Castillo, były prezydent Peru, może zostać skazany na 34 lata więzienia za nieudany zamach stanu z 7 grudnia 2022 roku. Prokuratura oskarża go o bunt, nadużycie władzy i poważne zakłócenie porządku publicznego. Prokurator Galinka Meza Salas wyjaśniła, że za bunt żąda 25 lat za nadużycie władzy 3 lata, a za zakłócenie porządku publicznego – 6 lat więzienia. Prokuratura żąda także 3,5 roku zakazu pełnienia funkcji publicznych. Oprócz Castillo oskarżeni są także jego byli ministrowie Betssy Chávez, Willy Huerta i Roberto Sánchez, dla których prokuratura żąda 25 lat więzienia i 2,5 roku zakazu pełnienia funkcji publicznych.

Źródła:

https://larepublica.pe/politica/2024/05/23/pedro-castillo-fiscalia-ratifica-34-anos-de-prision-para-expresidente-por-fallido-golpe-de-estado-1845014

Autorka: Zuzanna Towarek

Troje misjonarzy z USA zamordowanych w Haiti

#Haiti #morderstwo #przemoc

W czwartek w stolicy Haiti, Port-au-Prince, zamordowanych zostało troje misjonarzy z USA. Młode małżeństwo Natalie i Davy Lloyd oraz Jude Montis zostali uprowadzeni przez jeden z lokalnych gangów po wyjściu z kościoła w dzielnicy Bon Repos. Ofiary to  misjonarze z organizacji Missions in Haiti, założonej w roku 2000 przez rodziców Davy’ego Lloyda. Oprócz kościoła organizacja prowadzi także dom dziecka oraz piekarnię, w której zatrudnia ok. 50 dorosłych wychowanków ośrodka.

Źródła:

https://www.washingtonpost.com/world/2024/05/24/american-missionaries-killed-haiti/

https://edition.cnn.com/2024/05/24/us/american-missionary-couple-haiti/index.html 

https://www.missionsinhaiti.com

Autorka: Klaudia Dink

Kolumbia otworzy ambasadę w Ramallah (Palestyna)

#Kolumbia #Palestyna #Gustavo Petro

Z powodu izraelskich ataków na Strefę Gazy, Kolumbia zerwała 2 maja b.r. stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Gustavo Petro znany jest ze swojej krytyki państwa Izrael i ostrych wypowiedzi dotyczących działalności prezydenta Netanjahu. Rząd kolumbijski idzie jeszcze dalej i zamierza otworzyć ambasadę w administracyjnej stolicy Autonomii Palestyńskiej, czyli w Ramallah. W odpowiedzi na to minister spraw zagranicznych Izraela nazwał Petro “antysemitą, który jest pełen nienawiści”. Zapowiedź otwarcia takiej ambasady pojawiła się już w październiku zeszłego roku, gdy Petro w Bogocie spotkał się z ambasadorem Izraela i ambasadorem Palestyny.

Źródła:

https://www.thenationalnews.com/news/2024/05/23/colombia-to-open-embassy-in-ramallah/

https://thesun.my/world/colombia-to-open-embassy-in-ramalla-AP12483157

https://www.aa.com.tr/en/middle-east/colombia-s-president-orders-opening-of-embassy-in-palestinian-city-of-ramallah/3227682

Autorka: Dorota Burdyszek

Rekordowa liczba zakażeń dengą

#Brazylia #denga

Do tej pory w Brazylii stwierdzono ponad 5 milionów przypadków zakażeń dengą. Liczba ta jest już trzykrotnie wyższa niż liczba wszystkich zakażeń jakie odnotowano w 2023. W wyniku choroby zmarło ponad 2,8 tys osób, a kolejnych dwa tysiące przypadków jest badanych. Najwięcej zakażeń stwierdzono w grupie wiekowej 20-29 lat, natomiast do najmniej narażonych grup należą seniorzy oraz dzieci poniżej 1. roku życia.

Źródła:

https://agenciabrasil.ebc.com.br/en/saude/noticia/2024-05/brazil-exceeds-5-mi-likely-cases-dengue-2024

Autorka: Joanna Wieczorek

Konflikt dyplomatyczny na linii Buenos Aires-Madryt

#Argentyna #Hiszpania #kryzys dyplomatyczny #Javier Milei

Javier Milei podczas nieoficjalnej wizyty na wiecu hiszpańskiej ultrakonserwatywnej partii Vox nazwał żonę premiera Hiszpanii, Pedro Sancheza, “skorumpowaną”. Jego komentarz nawiązał do nieoficjalnych oskarżeń stawianych przez prawicę hiszpańską wobec Begony Gomez. Oskarżenia te, jak i wizyta na wiecu faszyzującego Voxu, spowodowały wycofanie ambasadora Hiszpanii z Buenos Aires. Milei decyzję tę skrytykował jako krok “typowy dla aroganckiego socjalisty”. Hiszpanię i Argentynę łączą bliskie powiązania gospodarcze – iberyjskie państwo jest bowiem drugim największym inwestorem w kraju po USA. Konflikt dyplomatyczny z Hiszpanią jest kolejną międzynarodową scysją między Milei, a głową innego państwa. Charyzmatyczny polityk skłócony jest min. z prezydentem Meksyku czy Kolumbii.

Źródła:

https://apnews.com/article/argentina-milei-spain-tensions-diplomatic-crisis-milei-farright-socialism-a295baecb76e9d7021fd650b08e048b6

Autor: Jan Paradowski

Chilijska policja aresztowała dwóch podejrzanych o spowodowanie pożaru, który zabił ponad 130 osób

#Chile #przestępczość #pożar

W środę chilijscy funkcjonariusze zatrzymali dwóch podejrzanych –: strażaka oraz leśniczego – oskarżonych o spowodowanie pożaru w lutym w turystycznym mieście Viña del Mar, w stanie Valparaíso, który spowodował śmierć 137 osób, obrażenia u 16 000 i zniszczył tysiące domów. Był to drugi najbardziej śmiercionośny pożar na świecie w tym stuleciu.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/america-latina/2024/05/25/la-policia-de-chile-detuvo-al-presunto-responsable-de-los-incendios-en-valparaiso-que-dejaron-mas-de-130-muertos/

Autorka: Barbara Midziak

Honduras i Gwatemala z historycznymi poziomami zanieczyszczenia powietrza

#Honduras #Gwatemala #zanieczyszczenie

Z powodu ogromnych pożarów lasów w Hondurasie oraz Gwatemali zanieczyszczenie powietrza przekracza wszelkie bezpieczne limity – w Tegucigalpie Wskaźnik Jakości Powietrza (ICA) pokazał zanieczyszczenie na poziomie 456 punktów, kiedy poziom od 0 do 50 jest optymalnym dla oddychania człowieka. Lotniska w Hondurasie zawiesiły część lotów z powodu zbyt słabej przejrzystości powietrza, a szkoły i zakłady pracy przeszły częściowo na pracę zdalną. W Gwatemali aktualnie aktywnych jest co najmniej 111 pożarów lasów.

https://cnnespanol.cnn.com/2024/05/20/honduras-guatemala-historica-contaminacion-humo-fuegos-forestales-orix/ 

https://www.laprensagrafica.com/internacional/Mala-calidad-del-aire-en-Guatemala-y-Honduras-20240523-0100.html

Autorka: Barbara Midziak

Leonardo DiCaprio świętuje odnalezienie przez chilijskich badaczy grzyba uznanego za wymarłego

#Chile #Leonardo DiCaprio

W czwartek znany Hollywoodzki aktor oraz obrońca środowiska naturalnego podzielił się w swoich mediach społecznościowych szczęśliwą nowiną: chilijscy badacze odnaleźli grzyba, nazywanego “Gran Puma” (“Duża Puma”), czyli Austroomphaliaster nahuelbutensis. Ostatni raz gatunek ten został zaobserwowany prawie 40 lat temu i uznany był wymarły. To ważna wiadomość dla środowiska mykologicznego, które podkreśla, że naukowcy aktualnie znają mniej niż 10% wszystkich grzybów świata.

Źródła:

https://www.infobae.com/america/medio-ambiente/2024/05/24/cientificos-chilenos-hallaron-un-hongo-que-se-creia-perdido-y-hasta-leonardo-dicaprio-lo-celebro/

Autorka: Barbara Midziak

Korekta: Klaudia Dink

Autorzy tekstów są członkami Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *