Iberonews 2023-09-30

Przedstawiamy ostatnie newsy tego września, a w nich między innymi krytyczna sytuacja na południu Meksyku czy też atak na kubańską ambasadę w USA. Zapraszamy do lektury!

Kubańska ambasada w USA zaatakowana 2 koktajlami Mołotowa

#Kuba #USA #Miguel Díaz-Canel

W nocy z niedzieli na poniedziałek ambasada Kuby w Waszyngtonie została obrzucona dwoma koktajlami Mołotowa. Nikt nie ucierpiał w wyniku tej agresji. Strona kubańska nazywa ten atak terrorystycznym i domaga się od strony amerykańskiej odnalezienia i ukarania sprawców. Administracja prezydenta Bidena nazywa atak “niedopuszczalnym” i wszczyna śledztwo w tej sprawie.

Wydarzenie to miało miejsce parę godzin po powrocie prezydenta Kuby Miguela Díaz-Canela do Hawany, po czasie który spędził on w Nowym Jorku, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. To, że został on zaproszony do wygłoszenia przemówienia przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ spotkało się z gwałtowną reakcją kubańczyków żyjących na emigracji, głównie w Stanach Zjednoczonych, którzy wyszli na ulice w proteście.

Źródło:

https://www.infobae.com/estados-unidos/2023/09/26/atacaron-con-dos-bombas-molotov-la-embajada-de-cuba-en-estados-unidos/

Zamach na wdowę po zamordowanym kandydacie na prezydenta?

#Ekwador #Fernando Villavicencio #Christian Zurita

Verónica Sarauz, wdowa po zamordowanym Fernando Villavicencio, kandydacie w ekwadorskich wyborach prezydenckich rzekomo miała zostać ofiarą zamachu. Taką informację w swoich mediach społecznościowych zamieścił Christian Zurita, przyjaciel Villavicencio, który zastąpił go w sierpniowych wyborach. Twierdzi on, że jej ochroniarze zatrzymali uzbrojonego wenezuelczyka na motocyklu, który miał chcieć zaatakować auto Sarauz. Na podstawie wstępnego śledztwa, ekwadorska policja wyklucza jednak próbę zamachu.

Bezpieczeństwo jest głównym tematem toczącej się przed drugą turą wyborów prezydenckich kampanii, w tym kraju, który w bardzo krótkim czasie od jednego z najbezpieczniejszych w regionie, stał się jednym z najpełniejszych przemocy, głównie za sprawą gangów, w głównej mierze zagranicznych, które zmieniły Ekwador w centrum przerzutu kokainy.

Źródła:

https://www.dw.com/es/ecuador-denuncian-ataque-fallido-contra-viuda-de-villavicencio/a-66943846 

https://latinamericanpost.com/45396-ecuador-police-rule-out-alleged-attack-against-vernica-saraz-widow-of-fernando-villavicencio/amp 

https://es-us.noticias.yahoo.com/zurita-denuncia-presunto-atentado-viuda-015739015.html

Kostaryka ogłasza stan wyjątkowy z powodu migracji

#Kostaryka #Rodrigo Chaves #kryzys migracyjny

We wtorek prezydent Kostaryki, Rodrigo Chaves, ogłosił stan wyjątkowy. Decyzja ta jest spowodowana kryzysem migracyjnym, z jakim boryka się środkowoamerykańskie państwo. Kostaryka nie jest jednak miejscem docelowym imigrantów, lecz krajem przejściowym dla tysięcy osób z Ameryki Południowej próbujących dotrzeć do Stanów Zjednoczonych, pochodzących między innymi z Wenezueli czy Ekwadoru i Chile. Za pomocą wprowadzonego stanu wyjątkowego kostarykańskie państwo będzie miało możliwość przeznaczyć więcej funduszy na walkę z kryzysem migracyjnym. Obecnie każdego dnia przez Kostarykę przechodzi 3 tys. migrantów.

Decyzja ta została wprowadzona pod wpływem wydarzeń z zeszłego tygodnia z miejscowości Paso Canoas na południu kraju, kiedy 25 migrantów dokonywało sprzedaży ulicznej i weszło w konflikt z policją.

Źródła:

https://www.dw.com/es/costa-rica-declarar%C3%A1-emergencia-por-aumento-de-migraci%C3%B3n/a-66933000

https://es-us.noticias.yahoo.com/sobrepasados-grave-crisis-migratoria-llevo-214909810.html 

https://revistasumma.com/detienen-a-25-migrantes-en-costa-rica-por-disturbios-en-frontera/

Mieszkańcy stanu Chiapas: “państwo nas opuściło”

#Meksyk #Chiapas #handel narkotykami #Kartel Jalisco Nowe Pokolenie #kartel Sinaloa #kartele narkotykowe #AMLO

Od trzech tygodni mieszkańcy stanu Chiapas żyją przerażeni. Skarża się na to, że państwo ich opuściło, a władzę przejęły kartele narkotykowe. O tereny graniczące z Gwatemalą rywalizują ze sobą dwie organizacje przestępcze, Cartel de Sinaloa i Cartel Jalisco Nueva Generación, a toczona między nimi wojna sparaliżowała Chiapas i uniemożliwiła normalne życie jego mieszkańcom. Doszło do przypadków kilkudniowych braków w dostawie prądu czy też zamknięć autostrad, zgłaszane są nawet przypadki egzekucji cywilów. Ludność Chiapas domaga się, aby sprawą zajął się prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador.

Źródła:

https://es-us.noticias.yahoo.com/habitantes-chiapas-denuncian-abandono-gobierno-024838094.html 

https://www.youtube.com/watch?v=Qygzb-NZpbQ

Antykorupcyjny sędzia zmuszony do opuszczenia kraju

#Gwatemala #korupcja

Sędzia karny Carlos Ruano w środę opuścił Gwatemalę, swoją decyzję tłumacząc wieloletnim prześladowaniem politycznym. Był on jednym z najważniejszych sędziów zajmujących się sprawami korupcyjnymi w kraju. Tłumaczy on, że za prześladowaniem stoi sędzia Sądu Najwyższego Blanca Stalling. W 2016 roku Ruano oskarżył ją o próbę wpływu na jego decyzje, kiedy, jak twierdzi, naciskała ona na oczyszczenie przez niego z zarzutów swojego syna, który sądzony był przez Ruano w sprawie korupcyjnej. Na podstawie tych oskarżeń Stalling została postawiona w stan oskarżenia, jednak w zeszłym roku została oczyszczona z zarzutów, odzyskała swoje stanowisko i pozwała go o zniesławienie. 

Jest to już trzeci tak istotny sędzia zajmujący się sprawami korupcyjnymi który w ostatnich latach opuszcza kraj, po Erice Aifán i Miguelu Ángelowi Gálvez. Od 2020 roku co najmniej 50 pracowników wymiaru sprawiedliwości i aktywistów zadeklarowało, że padło ofiarą prześladowań politycznych i musiało z tego powodu opuścić kraj.

Źródła:

https://www.dw.com/es/juez-anticorrupci%C3%B3n-se-exilia-de-guatemala-por-persecuci%C3%B3n/a-66943666

Emerytowani pracownicy PDVSA organizują strajk głodowy

#Wenezuela #PDVSA #strajk #strajk głodowy

W Caracas strajk głodowy rozpoczęli emerytowani pracownicy państwowego koncernu naftowego PDVSA. W ten sposób domagają się wypłacenia zaległych emerytur. Każdy emerytowany pracownik PDVSA  powinien dostawać 660 dolarów miesięcznie, jednak z powodu licznych afer korupcyjnych w koncernie, wypłata ta została zmniejszona do zaledwie 180 dolarów. Ponadto emeryci nie mają dostępu do państwowej opieki medycznej.

O ostatnim głośnym skandalu w PDVSA pisaliśmy w marcu, kiedy to ówczesny Minister ds. ropy Tareck El Aissami został oskarżony o wyprowadzenie z koncernu ponad 3 milionów dolarów.

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=oPEo0sCSLx4 

https://efectococuyo.com/la-humanidad/jubilados-de-pdvsa-retoman-huelga-de-hambre-indefinida-en-caracas/

“Dni Kamer Pułapek”

#Kolumbia #zwierzęta

Inicjatywa ta została wysunięta między innymi przez Instytut Humboldta i ma na celu przybliżenie mieszkańcom Kolumbii otaczającej ich fauny i pogłębienie wiedzy na jej temat. Przez cały październik zachęca się obywateli do montowania w swoim otoczeniu tzw. kamer-pułapek, tj. kamer działających głównie w nocy i “łapiących” na video nocne życie kolumbijskich zwierząt. Na koniec miesiąca wszystkie przesłane przez mieszkańców materiały mają zostać skompilowane i rozesłane do zainteresowanych oraz zamieszczone w mediach społecznościowych Instytutu.

Źródło:

https://es-us.noticias.yahoo.com/arranca-colombia-iniciativa-días-cámara-222719693.html

Salwadorska feministka nominowana do prestiżowej europejskiej nagrody

#aborcja #Salwador #Morena Herrera #Javier Milei #Rolando José Álvarez Lagos #Nikaragua #Argentyna #Parlament Europejski

28 września obchodzony jest Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji. Z tego powodu na ulice wielu latynoskich państw wyszły kobiety. Całkowity zakaz aborcji nadal obowiązuje w wielu państwach regionu: w Salwadorze, Hondurasie, Nikaragui, Surinamie oraz na Dominikanie, Haiti i Jamajce. Z obawy przed utratą prawa do aborcji zaprotestowały także Argentynki w związku z dużym poparciem dla skrajnie prawicowego kandydata na prezydenta, Javiera Mileiego. 

Natomiast Parlament Europejski nominował Morenę Herrerę do prestiżowej Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli. Salwadorska feministka od lat walczy o dostęp do legalnej, bezpiecznej i darmowej aborcji w swojej ojczyźnie. Do nagrody nominowany został także skazany na 26 lat więzienia, słynący z krytyki władzy nikaraguański biskup Rolando José Álvarez.

Źródła:

https://www.dw.com/es/la-feminista-salvadore%C3%B1a-morena-herrera-nominada-al-premio-s%C3%A1jarov-2023-del-parlamento-europeo/a-66931293 

https://elpais.com/mexico/opinion/2023-07-26/morena-herrera-la-familia-de-manuela-necesita-que-el-salvador-le-pida-perdon.html 

https://www.france24.com/es/américa-latina/20230928-derecho-al-aborto-la-ola-verde-sigue-su-curso-en-américa-latina-pese-a-los-obstáculos 

https://mundosur.org/cual-es-la-situacion-del-aborto-en-america-latina/

29 września będziemy obchodzić… Międzynarodowy Dzień Shakiry?

#Shakira #Spotify #Barranquilla

Z inicjatywą wyszedł sam gigant rynku muzycznego, platforma streamingowa Spotify. W ten sposób chce uczcić 25. rocznicę wydania debiutanckiego albumu artystki, ¿Dónde están los ladrones?. Płyta ta rozpoczęła karierę Shakiry nie tylko w rodzimej Kolumbii i Ameryce Łacińskiej, ale także w Stanach Zjednoczonych, gdzie stała się najlepiej sprzedającą się płytą w języku hiszpańskim wczechczasów. 

Według ankiet aż 72% Kolumbijczyków uważa, że Shakira zasługuje na swój własny dzień. 37% sądzi, że artystka przyczyniła się do pozytywnej zmiany wizerunku ich kraju na świecie. Natomiast Shakira w ten weekend wróci do swojej rodzinnej Barranquilli, gdzie otworzy kolejną szkołę w ramach działalności swojej organizacji Fundación Pies Descalzos (Fundacja Nagie Stopy). Fundacja ta działa od 1997 roku i ma na celu pomoc dzieciom w trudnej sytuacji życiowej oraz dotkniętych kolumbijskim konfliktem zbrojnym.

Źródła:

https://larepublica.pe/espectaculos/famosos/2023/09/27/dia-de-shakira-por-que-el-29-de-septiembre-es-declarado-como-el-dia-de-shakira-colombia-espana-peru-682398 

https://efe.com/cultura/2023-09-15/spotify-conmemorara-el-29-de-septiembre-el-dia-de-shakira/

Autorkami tekstu są Klaudia Dink i Barbara Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *