Zapraszamy do zapoznania się z newsami tygodnia przygotowanymi przez Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW. W tym tygodniu prezentujemy najważniejsze wiadomości z Ekwadoru, Meksyku, Urugwaju i nie tylko!
#Ekwador #parlament #impeachment
Guillermo Lasso rozwiązuje parlament
Prezydent Ekwadoru zastosował środek konstytucyjny znany jako “śmierć krzyżowa” (“muerte cruzada”) – rozwiązał parlament i zażądał rozpisania nowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Eksperci są zgodni co do tego, że zdecydował się na ten krok by uniknąć zostania odwołanym w procedurze impeachmentu, która toczyła się w parlamencie zdominowanym przez jego opozycję. Prezydent oskarżany jest o defraudację środków publicznych. Lasso podkreśla pełną legalność i demokratyczność swoich działań, jednak istotne jest podkreślenie, że do momentu powołania nowego parlamentu, może on rządzić państwem dekretami.
Źródła:
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-65623515
#Meksyk #nauczyciele #protesty
Protesty nauczycieli w Meksyku
W poniedziałek w Meksyku świętowano Dzień Nauczyciela. Z tej okazji prezydent kraju, Andres Manuel López Obrador, zapowiedział podwyżkę wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej. Wbrew pozorom nauczyciele nie byli zadowoleni z tej decyzji. Wręcz przeciwnie, zdecydowali się wyjść na ulicę, aby protestować. Ich zdaniem zapowiedziana podwyżka nie jest wystarczająca. Pracownicy oświaty wyszli przed Pałac Narodowy w stolicy Meksyku, który jest siedzibą władzy wykonawczej kraju. Oprócz podwyżek domagali się także gwarancji dla nauczycieli wywodzących się z ludności rdzennych.
Źródła:
https://politica.expansion.mx/mexico/2023/05/16/maestros-cnte-protesta-palacio-nacional-amlo
#Urugwaj #susza
Rekordowa susza w Urugwaju
Susza, spowodowana fenomenem meteorologicznym La Niña, może spowodować długoterminowe zniszczenia w rolnictwie oraz już przyczynia się do niedoborów słodkiej wody pitnej w Montevideo (mieście, w którym żyje ponad połowa populacji tego 3,5 milionowego kraju). Rząd uspokaja, że sytuacja jest krytyczna, ale pod kontrolą. Już od początku lutego obowiązuje zakaz używania wody pitnej do celów niepriorytetowych, jak na przykład mycia aut czy podlewania ogrodów.
Źródła:
https://www.dw.com/es/crece-preocupaci%C3%B3n-en-uruguay-por-la-sequ%C3%ADa/a-64989391
https://www.dw.com/es/sequ%C3%ADa-deja-a-montevideo-casi-sin-agua-dulce-para-el-consumo/a-65671504
#Kuba #Rosja
Kuba zorganizowała forum ekonomiczne z Rosją
W Hawanie zorganizowano forum ekonomiczne z Rosją. W wydarzeniu udział wzięły 52 firmy z Rosji oraz 106 z Kuby, a także wicepremier Rosji, Dmitrij Czernyszenko. Przedstawiciele rosyjskich przedsiębiorstw szukali możliwości rozwoju handlu i inwestycji na wyspie. Spotkanie jest pokłosiem ogłoszonej w grudniu ubiegłego roku chęci wzmocnienia “sojuszu strategicznego” pomiędzy obydwoma państwami w 2023 roku.
W 2022 roku wymiana handlowa pomiędzy Kubą a Rosją osiągnęła wartość 450 milionów dolarów. Wyspa eksportuje rum, kawę i tytoń, a importuje głównie ropę naftową oraz olej sojowy.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/empresas-rusas-buscan-oportunidades-negocios-212039186.html
https://www.dw.com/es/foro-econ%C3%B3mico-empresarial-cuba-rusia-arranca-en-la-habana/a-65667272
#José Mujica #targi książki
Zwolennicy Javiera Milei zwyzywali Pepę Mujicę na Targach Książki w Buenos Aires
Do incydentu doszło w niedzielę na Targach Książki w Buenos Aires. Javier Milei promował swoją najnowszą książkę “El fin de la inflación” (“Koniec inflacji”), natomiast José “Pepe” Mujica brał udział w prezentacji “Semillas al viento” (“Ziarna na wiatr”), wywiadu rzeki, którą z byłym prezydentem Urugwaju przeprowadzili Mario Mazzeo i Carlos Castell. Zwolennicy neoliberalnego Mileiego wygwizdali i zwyzywali Mujicę, nazywając go między innymi “brudasem”. Urugwajczyk nie odpowiedział na obelgi.
Skrajnie prawicowy Javier Milei jest jednym z kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich w Argentynie. W ostatnim czasie polityk zyskał znaczną popularność w kraju i obecnie jest liderem licznych przedwyborczych ankiet. W opublikowanym w tym tygodniu programie wyborczym Milei zapowiedział między innymi: ograniczenie dostępu do aborcji, zlikwidowanie obowiązku edukacji seksualnej w szkołach, ułatwienie dostępu do broni, cięcia w emeryturach i rentach oraz prywatyzację państwowych przedsiębiorstw, które mają deficyt.
Źródła:
https://eleconomista.com.ar/politica/milei-presenta-su-plan-argentina-n62500
#Brazylia #Amazonia #ekologia
Brazylia powstrzymuje kolejne odwierty Petrobrasu
IBAMA (Brazylijski Instytut Środowiska i Odnawialnych Zasobów Naturalnych) odmówiła wydania koncesji na przeprowadzenie odwiertów rozpoznawczych w ujściu Amazonki do Oceanu Atlantyckiego. Projekt został uznany za zbyt ryzykowny dla środowiska naturalnego, przede wszystkim dla słodkowodnej rafy koralowej odkrytej w tym rejonie w 2016 roku. Petrobras już zapowiedział próby odwołania się od tej decyzji.
Źródła:
https://www.dw.com/es/brasil-niega-licencia-a-petrobras-para-perforar-en-amazonas/a-65667242
#Nikaragua #uniwersytet
Nikaragua zamyka kolejny uniwersytet
Władzenie Nikaragui nakazały zamknięcie Ucicam – katolickiego Uniwersytetu Archidiecezji Managua. Jest to już 25 prywatna uczelnia zamknięta w tym kraju od grudnia 2021 roku. Rząd Nikaragui tłumaczy, że tak naprawdę same władze uczelni z własnej woli wniosły o rozwiązanie uczelni. Jest to kolejny przejaw ostatnio rozpoczętej walki państwa z kościołem katolickim. W lutym 2022 roku parlament utworzył trzy nowe ośrodki edukacji wyższej lokalizując je w budynkach sześciu zamkniętych wcześniej uczelni, w tym Politechniki Upoli, która stanowiła centrum i bastion antyrządowych protestów z 2018 roku.
Źródła:
https://www.dw.com/es/nicaragua-cierra-universidad-de-la-arquidi%C3%B3cesis-de-managua/a-65672917
#Meksyk #prawa osób LGBTQ+
Meksyk wydał pierwszy paszport osobie niebinarnej
W Meksykańskim paszporcie przy wyborze płci figurują trzy opcje – mężczyzna, kobieta oraz X. 17 maja, w Międzynarodowym Dniu Walki z Homofobią, Transfobią i Bifobią, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku wydało pierwszy paszport, w którym zaznaczona została opcja X. Historyczny dokument otrzymał Ociel Baena. W ten sposób Meksyk dołączył do grupy 16 państw zezwalających na wybór w paszporcie innej opcji niż dwóch binarnych płci. Meksyk, pomimo bycia państwem światopoglądowo konserwatywnym i silnie katolickim ma wielowiekową tradycję bardziej zniuansowanego podejścia do kwestii płci i seksualności. Najwyraźniejszym tego przykładem są Muxes – trzecia płeć w kulturze zapoteckiej. Aktualnie Muxes żyją głównie w Oaxace i są integralną częścią lokalnej kultury oraz tkanki społecznej. Oprócz tego Meksyk ogólnie rzecz ujmując jest państwem wspierającym prawa społeczności LGBTQ+ – zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci, adopcję przez nie dzieci czy korektę płci w dokumentach bez konieczności przeprowadzania operacji.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/m%C3%A9xico-entrega-pasaporte-clasificado-binario-165443064.html
https://www.forbes.com.mx/sre-emite-el-primer-pasaporte-a-una-persona-con-genero-no-binario/
https://www.telemundo52.com/noticias/eeuu/mexico-pasaporte-no-binario-que-significa/2420163/
https://www.equaldex.com/region/mexico
#Brazylia #muzeum #Pelé
W Brazylii otwarto Mauzoleum Pelégo
W mieście Santos w okolicach São Paulo otwarto Mauzoleum Pelégo. Otwarte w tym tygodniu mauzoleum znajduje się na drugim piętrze cmentarza Memorial Necrópole Ecumenica, uznanego za najwyższy cmentarz na świecie. Grobowiec został wykonany z przepychem, znajdują się w nim między innymi dwie złote figury przedstawiające Pelégo oraz trzy koszulki, w których grał.
Słynny piłkarz zmarł 29 grudnia ubiegłego roku w São Paulo w wieku 82 lat. Przez wielu uznawany był za najlepszego zawodnika wszechczasów. Po jego śmierci w kraju ogłoszono 3 dni żałoby narodowej. Został pochowany wraz ze swoim ojcem, bratem oraz jedną z córek.
Źródła:
Zdjęcie: https://fotos.perfil.com//2023/05/16/900/0/mausoleo-de-pele-1568923.jpg
A oprócz tego:
Prokuratura wnosi o 35 lat więzienia dla Pedro Pablo Kuczyńskiego
Protesty przeciwko biedzie w Argentynie
https://www.dw.com/es/argentina-miles-participan-en-la-marcha-federal-piquetera/a-65666950
Zbliżenie na linii Brasilia – Caracas
Newsy zostały zebrane i zredagowane przez Klaudię Dink i Barbarę Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW w ramach serii #knaliknews