Zapraszamy do zapoznania się z newsami tygodnia przygotowanymi przez Koło Naukowe Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW. W tym tygodniu prezentujemy najważniejsze wiadomości z Chile, Peru, Kolumbii, Nikaragui, Gwatemali i nie tylko!!
#Chile #konstytucja
Wybory do konstytuanty w Chile wygrywa skrajnie prawicowa partia
Wybory do ciała mającego napisać nową chilijską konstytucję zwyciężyła założona w 2019 roku Partia Republikańska Chile (Partido Republicano de Chile) powszechnie określana jako skrajnie prawicowa, konserwatywna, populistyczna i pinochetowska. Jej założycielem i liderem jest José Antonio Kast. Zdobyła ona 35.41% głosów, czyli 23 z 51 miejsc w konstytuancie. Drugim pod względem ilości oddanych głosów ugrupowaniem okazała się lewicowa koalicja prezydenta Borica – Jedność dla Chile (Unidad para Chile) z 28.59% głosów i 17 mandatami. Ogólnie partie prawicowe i centroprawicowe (Partia Republikańska i koalicja Bezpieczne Chile – Chile Seguro), czyli te, które były przeciwne jakimkolwiek zmianom obowiązującej ustawy zasadniczej zdobyły aż 34 miejsca w organie który ma przedstawić swój projekt nowej konstytucji i poddać go referendum 17 grudnia. Ważnym aspektem głosowania była również ilość oddanych nieważnych głosów – stanowiły one aż 21% całości. Warto zaznaczyć, że głosowanie w wyborze konstytuanty było obowiązkowe a nieoddanie głosu wiązało się z wysokimi karami finansowymi. Jest to już druga próba zmiany pinochetowskiej konstytucji za czasów rządów Gabriela Borica – jej pierwsza wersja została odrzucona w referendum większością 62% głosów.
Źródła:
https://www.bbc.com/mundo/noticias-america-latina-65521714
https://es.statista.com/estadisticas/1383644/elecciones-constituyentes-de-chile-2023-porcentaje-de-votos-obtenido-por-candidatura/#:~:text=El%20domingo%206%20de%20mayo,por%20parte%20de%20los%20electores.
https://www.eldinamo.cl/politica/2023/05/07/chile-seguro-se-sube-a-exito-del-partido-republicano-es-un-triunfo-de-la-oposicion/
#Nikaragua #Daniel Ortega
Rząd Ortegi zamyka Nikaraguański Czerwony Krzyż
W środę rząd Daniela Ortegi podjął decyzję o zamknięciu Nikaraguańskiego Czerwonego Krzyża. Ortega oskarżył organizację o niezachowanie “neutralności politycznej” w trakcie głośnych protestów w 2018 roku. Wszystkie dobra należące do międzynarodowej organizacji zostaną zajęte, a na jej miejscu powstanie krajowy odpowiednik, który pozostanie pod ścisłą kontrolą Ministerstwa Zdrowia.
Czerwony Krzyż istniał w Nikaragui od 1931 roku. Teraz dołączył do listy ponad 2 tys. organizacji zakazanych przez reżim.
W tym tygodniu władze Nikaragui podjęły także inną kontrowersyjną decyzję. Znana prawniczka i obrończyni więźniów politycznych, Yonarqui Martínez, została dożywotnio pozbawiona praw do wykonywania zawodu. Martínez zasłynęła w kraju obroną wielu więźniów politycznych, od których nie pobierała opłaty. Kobiecie nie pozwolono odwołać się od wyroku.
Źródła:
https://www.dw.com/es/ortega-disuelve-y-confisca-la-cruz-roja-nicarag%C3%BCense/a-65582775
https://www.dw.com/es/nicaragua-ortega-inhabilita-de-por-vida-a-reconocida-abogada-de-presos-pol%C3%ADticos/a-65568155
#USA #migracja
Koniec Título 42
11 maja stracił moc Tytuł 42 – narzędzie wprowadzone przez prezydenta Trumpa w czasie pandemii, które niezwykle utrudniło głównie mieszkańcom Ameryki Łacińskiej legalną migrację do Stanów Zjednoczonych. Oficjalne statystyki głoszą, że na tytuł ten w czasie jego obowiązywania powołano się 2,8 milionów razy. Nie oznacza to jednak końca problemów migrantów. Między innymi, tego samego dnia weszło w życie prawo zezwalające na przyznanie azylu jedynie osobom, które składały wniosek o azyl w innym kraju (na przykład Meksyku) i których wniosek został odrzucony. Na ten temat rozmawiali telefonicznie prezydenci Stanów Zjednoczonych i Meksyku i upewnili się co do pełnej współpracy w kwestii powstrzymywania nielegalnej imigracji. Oprócz tego prezydenci wspomnieli o dalszej współpracy w ramach zwalczania przemytu fentanylu oraz broni.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/t%C3%ADtulo-42-acaba-frontera-eeuu-162608359.html
https://www.dw.com/es/adi%C3%B3s-al-t%C3%ADtulo-42-pero-no-a-los-obst%C3%A1culos-migratorios/a-65582003
https://es-us.noticias.yahoo.com/l%C3%B3pez-obrador-m%C3%A9xico-coopera-eeuu-155026218.html
https://www.nytimes.com/live/2023/05/11/espanol/titulo-42-migracion
#Kolumbia #Gustavo Petro #protesty
Byli wojskowi domagają się odejścia Gustavo Petro
W środę setki byłych wojskowych oraz policjantów wyszło na Plac Bolivara w Bogocie protestować przeciwko prezydentowi Gustavo Petro. Protestujący domagali się odejścia Petro od władzy. Sprzeciwiali się reformom oraz strategiom, które przybrał prezydent w kwestii bezpieczeństwa i obrony kraju. W czasie manifestacji śpiewali hymny wojska oraz policji.
Do kontrowersyjnego zdarzenia doszło dzień później, w trakcie rozmowy emerytowanego pułkownika Johna Marulandy, przewodniczącego Kolumbijskiego Stowarzyszenia Emerytowanych Oficerów Wojskowych (Acore), z Radiem W. W trakcie rozmowy Marulanda porównał sytuację Kolumbii z sytuacją Peru, odnosząc się tym samym do byłego prezydenta Pedro Castillo. Zdaniem wojskowego peruwiańska armia “wyrzuciła przez okno skorumpowanego prezydenta”. Zapowiedział, że to samo zrobi armia Kolumbii: “Tutaj spróbujemy zrobić co w naszej mocy, aby wyrzucić typa, który był partyzantem”, odnosząc się do faktu, iż Petro był członkiem partyzantki M-19. Kolumbijska prokuratura rozpoczęła już sprawę przeciwko Marulandzie.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/cientos-exmilitares-protestan-colombia-gobierno-104050220.html
https://www.noticiasrcn.com/bogota/reservas-de-fuerzas-militares-protestan-contra-gobierno-445701
https://www.swissinfo.ch/spa/colombia-militares_investigar%C3%A1n-a-expresidente-de-asociaci%C3%B3n-de-militares-que-habla-de–defenestrar–a-petro/48507058
#Paragwaj #wybory
Alegre wnosi o ponowne przeliczenie głosów
Były kandydat na prezydenta Paragwaju, Efraín Alegre, wniósł o ponowne, manualne przeliczenie głosów z wyborów, które odbyły się 30 kwietnia. Alegre złożył oficjalny wniosek przed Sądem Najwyższym Prawa Wyborczego (TSJE) w poniedziałek. Polityk prosił także o niezależny, międzynarodowy audyt, który sprawdziłby poprawność rządowego systemu informatycznego użytego podczas komputerowego przeliczania głosów. Jednak jego prośby nie zostały spełnione. W czwartek TSJE odmówił spełnienia prośby, które jego zdaniem stanowiłoby złamanie przyjętych procedur i mechanizmów kontrolnych.
Źródła:
https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/05/09/efrain-alegre-presento-un-pedido-formal-de-recuento-de-votos-en-paraguay/
https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/05/11/sigue-la-polemica-en-paraguay-la-justicia-electoral-rechazo-realizar-un-conteo-manual-y-una-auditoria-internacional/
#Gwatemala #wolność słowa
Krytykujący rząd dziennik El Periódico kończy działalność po 26 latach istnienia
W piątek krytyczny wobec gwatemalskiego rządu dziennik El Periódico zapowiedział zakończenie działalności. Gazeta istniała od listopada 1996 roku i specjalizowała się w tematach korupcji. Już w listopadzie 2022 roku El Periódico przestało wychodzić w formie drukowanej, ograniczając się do wydania internetowego. 15 maja ma wyjść ostatnie w historii wydanie cyfrowe. Jak tłumaczy redakcja dziennika, powodem zamknięcia są prześladowania ze strony rządu, które zwiększyły się od czasu aresztowania założyciela czasopisma, José Rubéna Zamory, w sierpniu 2022 roku.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/guatemala-encarcelamiento-juicio-presidente-peri%C3%B3dico-143259904.html
https://www.prensalibre.com/guatemala/politica/elperiodico-anuncia-que-dejara-de-publicar-su-edicion-diaria-a-partir-del-15-de-mayo-debido-a-la-persecucion-y-hostigamiento-breaking/
#Kuba #protesty
Zatrzymania po protestach na Kubie
W miasteczku Caimanera, położonym 1 000 kilometrów od Hawany i liczącym 10 000 mieszkańców w zeszłą sobotę doszło do protestów w czasie których ludzie wyszli na ulice skandując słowo “Wolność”. Informacja o tym proteście dotarła do reszty mieszkańców kraju i poza jego granice za sprawą mediów społecznościowych, choć już parę minut po publikacji pierwszych informacji i nagrań na jego temat internet na Kubie na kilka godzin zniknął. Opublikowane filmiki pokazują między innymi osoby w mundurach bijące protestujących. Państwo wydało oświadczenie w którym zaprzecza istnieniu protestu, a zajście określa “niezdyscyplinowaniem pijanych osób w czasie publicznego święta”. W wyniku protestu zaaresztowanych zostało przynajmniej pięciu obywateli. Matka dwójki z zatrzymanych podkreśla, że nikt z protestujących nie jest kontrrewolucjonistą, a że sam protest był wynikiem głodu, którego doświadcza ludność.
Źródła:
https://es-us.noticias.yahoo.com/cubanos-manifiestan-pueblo-oriente-isla-112121886.html
https://es-us.noticias.yahoo.com/detenidos-manifestaci%C3%B3n-pueblo-cubano-ir%C3%A1n-183443102.html
#Peru #denga
Rekordowa ilość zachorowań na dengę w Peru
Denga, choroba wirusowa przenoszona przez komary ostatnimi czasy zbiera w Peru coraz krwawsze żniwo. Rząd przeznacza na walkę z chorobą 10 milionów dolarów oraz ogłasza stan wyjątkowy w 20 z 25 regionów kraju. Liczba zachorowań od początku roku przekroczyła 73 tysiące, 80 osób zmarło. Jest to najwyższy zanotowany wynik w historii. Peru nie jest jedynym państwem dotkniętym tym problemem – podobny wzrost zachorowań obserwuje Argentyna oraz Boliwia. Według WHO, jest to spowodowane zmianami klimatu.
Źródła:
https://www.vozdeamerica.com/a/peru-busca-emergencia-record-casos-dengue/7087313.html
https://www.aa.com.tr/en/americas/peru-extends-health-emergency-after-registering-73-000-cases-of-dengue-fever/2895427
#Chile #broń
Pistolet Pinocheta znaleziony w rękach 15-latka
Chilijska policja w czasie operacji antynarkotykowej w mieście Valdivia zabezpieczyła narkotyki, oraz pistolet, który należał swego czasu do generała i dyktatora Augusto Pinocheta. Broń, która zniknęła w 2014 roku odnalazła się w rękach piętnastoletniego przestępcy. Okazuje się, że młodociany rzezimieszek używał jej w strzelaninach, w tym w jednej z której nagranie stało się internetowym viralem.
Źródła:
https://oglobo.globo.com/mundo/noticia/2023/05/arma-de-pinochet-desaparecida-ha-9-anos-e-encontrada-em-operacao-antidrogas-no-chile.ghtml
https://www.france24.com/es/minuto-a-minuto/20230510-la-polic%C3%ADa-halla-una-pistola-de-pinochet-durante-un-operativo-antidrogas-en-chile?fbclid=IwAR1c51JpbLWVsgGScCDvaz1qyYoXpqUrT3vmsgHhsQoKp3nah4_hdLzpKVg
A oprócz tego:
Guillermo Lasso zapowiada reformę podatkową
https://www.infobae.com/america/america-latina/2023/05/11/ecuador-guillermo-lasso-anuncio-una-amplia-reforma-tributaria-que-incluye-rebaja-de-impuestos-para-la-mayoria-de-las-familias/
https://www.elcomercio.com/actualidad/negocios/reforma-tributaria-incorpora-gastos-deducibles-mascotas.html
Kolumbijski rząd zacieśni więzi z NATO
https://es-us.noticias.yahoo.com/colombia-gobierno-petro-afianzar%C3%A1-cooperaci%C3%B3n-235333502.html
Newsy zostały zebrane i zredagowane przez Klaudię Dink i Barbarę Midziak z Koła Naukowego Ameryki Łacińskiej i Karaibów UW w ramach serii #knaliknews