Hawana zawiesza wysyłanie lekarzy do Brazylii

Rząd kubański zdecydował się zawiesić inicjatywę wysyłania do Brazylii lekarzy oddelegowanych do programu Más Médicos (Więcej Lekarzy). Postanowienie to dotyczy 710 pracowników służby zdrowia.

Hawana poinformowała 11 kwietnia brazylijskie Ministerstwo Zdrowia, że powodem decyzji jest zwiększająca się liczba sytuacji, w których lekarze odmawiają powrotu na wyspę. Obecnie 88 pracowników służby zdrowia złożyło podanie o zezwolenie na pobyt stały w Brazylii wraz z możliwością kontynuowania tam pracy. W całym programie Más Médicos bierze w tym roku udział 10,4 tys. Kubańczyków. Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało już o zamiarze stopniowego ograniczania liczby lekarzy z Kuby w programie. 

Władze kubańskie argumentują, że stały pobyt lekarzy w Brazylii jest pogwałceniem zapisów umowy o współpracy w tym zakresie i wyrażają swoje niezadowolenie z tego faktu. Oferowanie usług wykształconej kadry profesjonalistów, przede wszystkim lekarzy, stanowi ważne źródło wpływów do budżetu dla rządu Raúla Castro.

Udział kubańskich pracowników służby zdrowia w programie rozpoczętym w 2013 r. za kadencji eksprezydent Dilmy Rousseff przy współpracy z Organización Panamericana de Salud (Panamerykańska Organizacja Zdrowia) i odnowionym we wrześniu 2016 roku, był od początku szeroko krytykowany ze względu na fakt, że pensje lekarzy trafiają do Hawany, która przejmuje ok. 75% środków. Ograniczenia dla biorących udział w programie oraz ścisły nadzór ze strony Hawany poskutkowały komentarzami lekarzy i polityków brazylijskich nt. „półniewolnictwa” Kubańczyków.

Źródła:

http://www.diariodecuba.com/cuba/1492168125_30388.html

http://epocanegocios.globo.com/Brasil/noticia/2017/04/epoca-negocios-cuba-suspende-envio-de-medicos-para-o-brasil.html

http://oglobo.globo.com/sociedade/saude/envio-de-medicos-cubanos-ao-brasil-previsto-para-este-mes-esta-suspenso-21208866

http://www.correiodobrasil.com.br/cuba-suspende-envio-de-710-medicos-ao-brasil/

Źródło zdjęcia:

https://www.flickr.com/photos/sesai/33163781723/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *