Gwatemala prosi o pomoc ONZ

Susza w Gwatemali, z powodu której cierpi wiele rodzin w tym regionie,  zmusiła rząd kraju do szukania pomocy w ONZ.

W zeszły piątek, podczas 69. Zebrania Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, minister spraw zagranicznych Gwatemali Carlos Raúl Morales wystosował prośbę o wsparcie finansowe, które miałoby wspomóc kraj w walce ze skutkami suszy. Podczas wystąpienia wyjaśnił, że w samej Gwatemali potrzebne będzie 50 milionów dolarów w ciągu najbliższych ośmiu miesięcy, ponieważ brak deszczu pozbawił około 290 000 rodzin podstawowych roślin żywieniowych.

Morales podkreślił, że przyczyną suszy są postępujące zmiany klimatyczne i dlatego bez zdecydowanych działań rządu i współpracy międzynarodowej wiele kolejnych rodzin może znaleźć się w podobnej sytuacji nie tylko w Gwatemali, ale i całej Ameryce Środkowej.

Problemy związane z suszą nie były jedynym punktem w wystąpieniu ministra Moralesa. Mówił także o emigracji młodych Gwatemalczyków do Stanów Zjednoczonych z nadzieją, że rząd USA zareaguje walką ze strukturalnymi przyczynami tego zjawiska. Oprócz tego podziękował ONZ za 8-letnią współpracę z Comisión Internacional contra la Impunidad en Guatemala (Cicig), która ma za zadanie eliminować grupy przestępcze, łamiące poprzez swoją nielegalną działalność prawa człowieka. Morales podsumował również osiągnięcia programów takich jak Hambre Cero, Seguridad czy Paz y Justicia.

Źródło: http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/guatemala-pide-ayuda-en-la-onu-por-larga-sequia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *