Evo Morales apeluje o pomoc ws. sporu o dostęp do morza

Prezydent Boliwii, Evo Morales, podczas 69. Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, zainicjowanego 16 września br., zaapelował do krajów ONZ o pomoc w pokojowym rozwiązaniu sporu o dostęp do morza miedzy Boliwią a Chile, który jest echem tzw. Wojny o Pacyfik.

Evo Morales zapewnił, że skierowanie w kwietniu 2013 r. prośby do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o odzyskanie przez Boliwię dostępu do morza nie ma na celu zachwiania międzynarodowego porządku terytorialnego ani naruszenia międzynarodowych traktatów. Odniósł się w ten sposób do słów swojej przedmówczyni, Michelle Bachelet, prezydent Chile, która w swoim przemówieniu podkreślała, że gwarantem pokoju międzynarodowego jest respektowanie stabilności granic, nie wspominając jednak bezpośrednio o sporze z Boliwią.

Morales dodał, że zwrócił się do MTS „w poszukiwaniu nawiązania dialogu w sprawie rozwiązania konfliktu w sposób pokojowy i w dobrej wierze”.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2014/09/140924_onu_bolivia_chile_jgc

http://www.la-razon.com/nacional/Morales-ONU-acompanar-Bolivia-Chile_0_2131586901.html

http://www.boliviaentusmanos.com/noticias/bolivia/123623/morales-pide-a-paises-de-nnuu-acompanen-a-bolivia-y-chile-a-resolver-demanda-maritima.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *