Ekwador zmniejszy import o 6 mld dolarów do 2017 r.

Według prezydenta Rafaela Correi Ekwador, którego bilans handlowy jest ujemny od 2009 r., zmniejszy import o 6 mld dolarów do 2017 r. Jedynie w tym roku kwota ta ma wynieść 800 mln dolarów. W trakcie swojego cotygodniowego sprawozdania prezydent stwierdził, że państwo podejmuje środki w celu “substytucji importu, ograniczenia niepotrzebnego importu”. Towary sprowadzane dotychczas z zagranicy mają zostać zastąpione produkcją krajową.

Correa dodał: “Ekwador wciąż sprzedaje surowce i usługi o niskiej wartości dodanej. Za każdym razem, gdy sprowadzamy perfumy czy czekoladę, to tak, jakbyśmy wyrzucali pieniądze z ropy za granicę. Naszym problemem jest niska produktywność, dlatego należy stosować więcej zachęt”. Według prezydenta Chiny, Iran i Brazylia mogłyby sfinansować rozwój przemysłu hutniczego – sektora, w którym dzięki zainwestowaniu 675 mln dolarów, można by zastąpić import warty 320 milionów.

Ekwador od 2009 r. stosuje ograniczenia handlowe. W styczniu nałożono nowe wymagania na produkty zagraniczne w celu zagwarantowania ich jakości i zmniejszenia deficytu handlowego, który od stycznia do listopada 2013 r. wyniósł 1351,9 miliona dolarów. W sumie 293 produkty, takie jak perfumy, kosmetyki, zabawki, sos pomidorowy, ziemniaki i mięsa, muszą posiadać certyfikat jakości wystawiony przez kraj pochodzenia.

Źródło: http://noticiasvenezuela.info/2014/02/ecuador-reducira-sus-importaciones-en-6-000-millones-hasta-2017/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *