Ekwador wzywa Szwecję do osiągnięcia porozumienia w sprawie Assange’a

Minister spraw zagranicznych Ekwadoru Ricardo Patiño spotkał się w ten czwartek w Quito z Ambasador Szwecji, Marie Andersson, w związku ze sprawą Juliana Assange’a. Według Patiño unieruchomienie na terenie Ambasady Ekwadoru w Wielkiej Brytanii australijskiego dziennikarza, oskarżanego o szpiegostwo oraz gwałt, to łamanie podstawowych prawa człowieka.

Julian Assange, dziennikarz i aktywista, jeden z założycieli portalu WikiLeaks, w listopadzie 2010 roku został oskarżony o gwałt na dwóch młodych kobietach w Sztokholmie. Podejrzany, który nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów, przebywa od ponad dwóch lat w ekwadorskiej placówce dyplomatycznej w Londynie, gdzie udzielono mu azylu politycznego. Wielka Brytania nie zgadza się na przetransportowanie Assange’a do Ekwadoru w związku z nakazem aresztowania wydanym przez Szwecję.

Patiño zasygnalizował potrzebę podjęcia konstruktywnego dialogu w tej sprawie, opartego na poszanowaniu niezależności obu państw oraz zgodnego z prawem międzynarodowym. Jego zdaniem Ekwador miał pełne prawo udzielić azylu politycznego Assange’owi i domaga się poszanowania tej decyzji. Podkreślił również, jak dużą wagę przykłada do praw człowieka oraz wyraził chęć utrzymania jak najlepszych stosunków ze starym kontynentem.

Andersson ze swojej strony zaakcentowała gotowość wzmocnienia wzajemnych stosunków zgodnie z założeniami nowego, socjaldemokratycznego rządu Szwecji. Wyraziła również radość z zakończenia negocjacji dotyczących umowy handlowej pomiędzy Unią Europejską a Ekwadorem oraz przypomniała o szczycie przywódców krajów Wspólnoty Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) i Unii Europejskiej, który ma odbyć się w czerwcu 2015 roku w Brukseli.

Źródła:

http://americaeconomia.com/politica-sociedad/politica/ecuador-reclama-dialogo-constructivo-con-suecia-sobre-caso-assange

http://www.telesurtv.net/news/Ecuador-y-Suecia-en-dialogos-por-Julian-Assange-20141113-0086.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *