Ekwador: ponowne uruchomienie pociągu przez Andy

Rząd Ekwadoru wydał 290 milionów dolarów na modernizację linii kolejowej w Andach, zniszczonej w ostatnich dwóch dekadach XX wieku. Do 2008 roku w całym państwie działało jedynie około 10% wszystkich sieci kolejowych.

„Mocne opady grudniowego El Niño w 1982 roku zniszczyły odcinek linii kolejowych miedzy Huigra i Bucay” – tłumaczy Slav Ivanov z Kolei Ekwadoru, operatora kolejowego. Powodzie w latach 90. spowodowały jeszcze więcej szkód. Najważniejszym projektem odbudowy kolei ekwadorskich był Pociąg Rejsowy, odnowiony luksusowy pociąg parowy przecinający Andy i łączący Guayaquil z Quito, najwyżej położoną stolicą świata (2.849 m n.p.m.). Trasa ma 453 km długości i została wybudowana w latach 1897-1908. Sam pociąg składa się obecnie z odrestaurowanych wagonów nabytych w Madrycie. Najstarszy pochodzi z 1900 roku.

Odnowiona trasa kolejowa to nie tylko dogodne połączenie dwóch najważniejszych miast Ekwadoru. Rząd ma nadzieję, że dzięki niepowtarzalnej podróży pociągu przez Andy, region stanie się atrakcją turystyczną. Napływ bogatych turystów (bilety dla dorosłego kosztują 1200 dolarów, zaś dla dziecka 952) ma ożywić gospodarkę miejscowości takich jak Casiguana, które pustoszały po zniszczeniu linii kolejowej. Przejazd jest o tyle ciekawy, że prowadzi przez „Aleję wulkanów”, gdzie znajduje się jeden z najwyższych aktywnych wulkanów na świecie. Cała podróż zajmuje 4 dni.

Źródło: http://cnnespanol.cnn.com/2014/02/07/el-espectacular-tren-andino-de-ecuador-circula-de-nuevo/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *