Powstał dokument o Fernando Botero

W ojczyźnie Fernando Botero, Kolumbii, w roku, w którym kończy 87 lat, wyświetlana jest jego biografia. Dokument o jednym z najsłynniejszych żyjących artystów świata „Botero: spojrzenie intymne na życie i dzieła mistrza” został nakręcony przez kanadyjskiego reżysera Don Millara i przedstawia ponad 300 szkiców, obrazów i rzeźb stworzonych przez Kolumbijczyka.

Ukończenie filmu zajęło 19 miesięcy, a sceny nagrywano nie tylko w Kolumbii, ale także w Chinach, gdzie dotychczasowe wystawy malarza były przyjmowane bardzo entuzjastycznie, we Włoszech, Francji, Monako i Stanach Zjednoczonych. „Botero: spojrzenie intymne na życie i dzieła mistrza” jest nominowany na trzech festiwalach: Canadian Cinema Editors Awards, Miami Film Festival i Palm Springs International Film Festival.

Fernando Botero rozpoczął swoją karierę artystyczną jako nastolatek. Zanim zaczął malować, przez kilka lat uczęszczał do szkoły dla matadorów. Pierwsze kroki zawodowe stawiał jako ilustrator w El Colombiano. W latach 50-tych podjął studia w Madrycie. Aby móc się utrzymać, sprzedawał kopie obrazów z Muzeum Prado turystom. Po przeprowadzce do Nowego Jorku rozwinął swój indywidualny styl zwany boterismo, słynący z obfitych, korpulentnych kształtów. Sam Botero wielokrotnie podawał, że został zainspirowany przez mandolinę. „Przyciągnęła mnie rozległość i hojność zewnętrznej linii jej ciała i znikomość detali”, podawał w wywiadzie dla El País. Uważa się, że objętość malowanych przez niego figur wskazuje na satyryczny charakter jego dzieł. Botero w swoich obrazach porusza szeroki wachlarz tematów, począwszy od życia codziennego, poprzez politykę, kończąc na reinterpretacjach malarstwa tzw. Starych Mistrzów.

Początki nie należały jednak do najłatwiejszych. W Nowym Jorku w bezwzględny sposób skrytykowano jego styl, określając go „pomnikiem dla głupoty”. Sam artysta mieszkał w niewielkim mieszkaniu, ledwo wiążąc koniec z końcem. Po latach jego syn Juan Carlos Botero opowiedział gazecie El Espectador: „Kiedy mój tata był w Nowym Jorku, pracował w swoim małym mieszkaniu, w którym stał tylko jeden mebel – stary drewniany fotel. Po latach, gdy został uznanym w Europie artystą, jeden z jego przyjaciół wręczył mu fotel, który przechowywał latami jako symbol walki i wytrwałości”.

Jako czterdziestolatek, Kolumbijczyk zaczął rzeźbić. Jego dzieła znajdują się w wielu metropoliach świata, takich jak Nowy Jork, Paryż czy Barcelona. Artysta chętnie dzieli się nie tylko swoimi, ale także pochodzącymi z jego własnej kolekcji pracami innych malarzy – darował kilkaset dzieł na rzecz Muzeum Antioquii w Medellin. Jego datki dały podstawę do utworzenia jednej z najważniejszych galerii malarstwa w Ameryce Południowej – Muzeum Botero w Bogocie.

Brak jest informacji, kiedy film o artyście będzie dostępny w Polsce.

Źródła:
1. https://artsandculture.google.com/story/EQICKPamcRm3IA
2. https://elpais.com/cultura/2019/02/21/actualidad/1550779614_150834.html
3. https://elpais.com/cultura/2019/04/10/actualidad/1554867666_998215.html
4. https://www.britannica.com/biography/Fernando-Botero
5. https://www.elespectador.com/noticias/noticias-de-cultura/es-el-documental-mas-completo-sobre-mi-padre-hijos-de-fernando-botero-articulo-846942

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *