Trwają badania nad możliwością uprawy jednej z peruwiańskich odmian ziemniaka na Marsie.
NASA we współpracy z Międzynarodowym Centrum Ziemniaka (CIP), którego siedziba znajduje się w Peru, sprawdza aktualnie, czy bulwy mają szansę rozwijać się na podłożu przypominającym powierzchnię Marsa. Eksperymentalna uprawa prowadzona jest na pustyni Pampas de la Joya w pobliżu granicy peruwiańsko-chilijskiej. Jak zapewnia rzecznik prasowy CIP, obszar ten pokryty jest glebą wulkaniczną i nie występuje na nim żadna forma życia, podobnie jak na Marsie.
Nie tylko pustynny krajobraz przyciągnął jednak ekspertów NASA do Peru. W kraju tym występuje ok. 4,5 tys. odmian ziemniaka, co czyni go idealnym miejscem do badania bulwy, która może stać się podstawą diety przyszłych mieszkańców Czerwonej Planety. W pierwszej fazie eksperymentu sprawdzona zostanie reakcja maksymalnie dziewięciu odmian ziemniaka na specyficzną glebę. Następnie przy użyciu technologii opracowanej przez NASA odtworzone zostaną również warunki atmosferyczne panujące na Marsie.
Jak zapewniają przedstawiciele Międzynarodowego Centrum Ziemniaka, bulwa ta jest niezwykle bogata w witaminę C, żelazo i cynk. Bez wątpienia będzie stanowić ważny element zbilansowanej diety astronautów, którzy w nieokreślonej przyszłości wyruszą na Czerwoną Planetę, położoną w odległości 225 milionów kilometrów od Ziemi.
Wątpliwości badaczy budzi fakt, że ziemniaki po pewnym czasie zaczynają kiełkować. Konieczne jest więc znalezienie sposobu, by zahamować ten proces, gdyż sama podróż na Marsa potrwać może dziewięć miesięcy. Na razie głównym pomysłem na rozwiązanie problemu jest mrożenie bulw.
Warto podkreślić, że dane zebrane w ramach tych badań mogą okazać się przydatne nie tylko dla agencji kosmicznych. Rzecznik prasowy CIP podkreśla, że ziemniak jest jedną z najważniejszych roślin uprawianych przez człowieka i stanowi element diety w prawie wszystkich kulturach. Zjawisko globalnego ocieplenia i pustynnienia sprawia, że konieczne staje się znalezienie takich odmian bulwy, które mogą być uprawiane w ekstremalnych warunkach.
Źródło: http://www.bbc.com/mundo/noticias/2016/01/151223_ciencia_papas_peru_marte_lf