Ciąg dalszy negocjacji amerykańsko–kubańskich

Przewodnicząca delegacji kubańskiej, Josefina Vidal, zapewniła w piątek 27 lutego br., że rozmowy postępują w dobrym kierunku, choć nie została jeszcze ogłoszona konkretna data przywrócenia relacji dyplomatycznych.

Przebieg negocjacji mających doprowadzić do normalizacji stosunków między krajami napawa obie strony optymizmem. Jak stwierdziła Vidal, „wierzymy, że zobaczymy postęp w ciągu najbliższych tygodni”. Dodała ponadto, że uczestnicy rozmów mogą być już blisko podjęcia ostatecznej decyzji, która pozwoli odnowić relacje dyplomatyczne. Z kolei Roberta Jacobson, reprezentująca stronę amerykańską, zapewniła, że pozostaje optymistką w kontekście przywrócenia owych relacji przed Szczytem Ameryk, mającym odbyć się w Panamie w kwietniu br.

W ostatnich dniach delegacja ze Stanów Zjednoczonych unikała drażliwych tematów, takich jak obecność Kuby na liście sponsorów terroryzmu. Wysłannicy Waszyngtonu utrzymują, że pragną skupić się teraz na szczegółach dotyczących wymiany ambasad, by następnie przejść do rozmów dotyczących bardziej złożonych, spornych kwestii. Strona kubańska nie zapomina jednak o problemie wspomnianej listy, którego rozwiązanie ma pozwolić na znaczący postęp w procesie ocieplania stosunków.

Kuba żąda usunięcia jej z listy sponsorów terroryzmu, na którą wpisana została w 1982 roku za wspieranie członków baskijskiej organizacji ETA oraz kolumbijskiej partyzantki FARC. Kubańczycy uważają te oskarżenia za bezpodstawne i niesprawiedliwe. Na liście prowadzonej przez amerykański Departament Stanu znajdują się również Syria, Sudan oraz Iran.

Obecnie dokument ten jest analizowany przez ekspertów pod kątem możliwości usunięcia z niego Kuby. Aby do tego doszło, muszą zostać spełnione dwa warunki. Pierwszym jest potwierdzenie, że rząd Raúla Castro nie wspierał w nieodległej przeszłości międzynarodowego terroryzmu. Ponadto władze kubańskie mają zagwarantować, że nie będą tego czynić w przyszłości.

Źródła:

http://www.bbc.co.uk/mundo/ultimas_noticias/2015/02/150227_ultnot_eeuu_cuba_dialogo

http://www.bbc.co.uk/mundo/noticias/2015/01/150122_eeuu_cuba_terrorismo_patrocinador.shtml

0 thoughts on “Ciąg dalszy negocjacji amerykańsko–kubańskich”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *