Chile: Izba Deputowanych ogłasza Augusta Pinocheta dyktatorem i najbrutalniejszym przywódcą w historii kraju

źródło: Wiki Commons, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pinochet_en_Historia_Pol%C3%ADtica_BCN.JPG

5 października, w 25. rocznicę zwycięskiego plebiscytu kończącego władzę Augusto Pinocheta w Chile, chilijska Izba Deputowanych przyjęła rezolucję, w której uznaje byłego przywódcę Junty Wojskowej za dyktatora oraz twórcę aparatu terroru państwowego. Deputowani określili generała jako przestępcę i najbrutalniejszego przywódcę w dziejach kraju. 

Impulsem do wydania oświadczenia było odtajnienie akt CIA, związanych ze sprawą zabójstwa Orlanda Leteliera, ministra spraw zagranicznych w rządzie Salvadora Allende. Letelier zginął 21 września 1976 roku w Waszyngtonie w wyniku wybuchu bomby. 

Ujawnione dokumenty potwierdzają, że morderstwo zostało zorganizowane na rozkaz Augusta Pinocheta przez tajną policję, znaną jako Narodowa Dyrekcja Wywiadu (DINA) i odpowiedzialną za szerzenie terroru oraz łamanie praw człowieka.

Izba Deputowanych zwróciła się do Ministerstwa Obrony o dopilnowanie, aby w żadnych podlegających mu placówkach, z wyłączeniem muzeów, nie były prezentowane zdjęcia ani pamiątki po dyktatorze.

W rezolucji deputowani odnieśli się również do Israela Bórqueza, byłego przewodniczącego Sądu Najwyższego. Bórquez, wraz ze wspierającymi go członkami Trybunału, uniemożliwił ekstradycję Manuela Contrerasa, byłego szefa DINA, pomagając mu uniknąć kary. Działania te zostały określone jako „wstyd narodowy”, a twórcy rezolucji wezwali Sąd Najwyższy do usunięcia z Trybunału wszelkiego dziedzictwa po byłym przewodniczącym.  

Źródła:
https://www.camara.cl/pdf.aspx?prmID=4521&prmTipo=PACUERDO
https://www.camara.cl/prensa/noticias_detalle.aspx?prmid=130636
http://www.infobae.com/america/america-latina/2016/10/06/chile-el-congreso-aprobo-un-texto-que-califica-a-augusto-pinochet-como-el-gobernante-mas-violento-y-criminal-de-la-historia/
http://www.biobiochile.cl/noticias/nacional/chile/2016/10/05/camara-aprueba-acuerdo-que-califica-a-pinochet-como-el-gobernante-mas-violento-y-criminal.shtml
zdjęcie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pinochet_en_Historia_Pol%C3%ADtica_BCN.JPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *