CEPAL rekomenduje bezwarunkowy dochód podstawowy

W opublikowanym przy okazji odbywającej się w Montevideo w dniach 25–28 października XIII Regionalnej Konferencji o Kobietach w Ameryce Łacińskiej i Karaibach raporcieKomisja Gospodarcza Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL/ECLAC) zarekomendowała m.in. wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP).

150-stronicowy raport „Równość i autonomia kobiet wobec zrównoważonego rozwoju” zawiera rekomendacje dotyczące równości, autonomii i emancypacji kobiet. Według autorów raportu kobiety często znajdują się w najbardziej niebezpiecznej sytuacji ekonomicznej i dlatego to zwłaszcza one byłyby beneficjentkami wprowadzenia BDP.

Chociaż BDP nie rozwiązałby wszystkich problemów spowodowanych nierównością i podziałem pracy ze względu na płeć, zwiększyłby wolność kobiet poprzez uzyskanie przez nie niezależności ekonomicznej. Wyrównałaby się także dystrybucja dochodów, a poprzez przyznanie BDP wszystkim obywatelom uznana zostałaby równość płci. W raporcie rozważane jest nawet uznanie BDP za nowe prawo człowieka.

Według autorów raportu polityka taka powinna zostać połączona ze stosowaniem pensji minimalnej. Poza tym zaproponowano także zmniejszenie godzin pracy.

Nie jest to pierwszy raz, gdy CEPAL popiera BDP. W maju opublikowany został dokument „Horyzont 2030: Równość w centrum zrównoważonego rozwoju”, w którym CEPAL zarekomendowała krajom członkowskim zbadanie możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania. Pierwszy raport o BDP został jednak opublikowany już w 2010 roku.

Nie pozostało to bez wpływu na polityków regionu. W przygotowywanej właśnie pierwszej konstytucji miasta Meksyk znajduje się przepis uwzględniający BDP dla zapewnienia godnego życia mieszkańcom.

Raport po hiszpańsku i angielsku:

http://conferenciamujer.cepal.org/13/es/documentos/autonomia-mujeres-e-igualdad-la-agenda-desarrollo-sostenible

Źródło:

http://basicincome.org/news/2016/10/latin-america-united-nations-body-eclac-recommends-bi-increase-womens-autonomy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *