Brazylia: Rozpoczął się proces impeachmentu Dilmy Rousseff

Proces usunięcia z urzędu brazylijskiej prezydent otworzył w środę 2 grudnia br. przewodniczący Izby Deputowanych, Eduardo Cunha.Dilmie Rousseff zarzuca się między innymi złamanie prawa przy planowaniu budżetu na zeszłoroczną kampanię prezydencką, kiedy to po raz drugi została wybrana na głowę państwa. Wniosek został wniesiony przez prawników, Helia Bicuda i Miguela Reale Juniora, i niektórych członków opozycji oraz przedstawicieli ruchów przeciw korupcji.

Dokument obwinia rząd za skandal korupcyjny w naftowym koncernie państwowym Petrobras. Rousseff miała też nielegalnie pożyczyć pieniądze od banków państwowych w celu uzupełnienia niedoborów budżetowych i tym samym zapewnić sobie poparcie w wyborach. Zdaniem prawników popełniła przestępstwa odpowiedzialności funkcjonariuszy publicznych przewidziane w Konstytucji i w Ustawie o Odpowiedzialności Fiskalnej.

Prezydent w przemówieniu telewizyjnym przyznała, że jest oburzona decyzją Eduarda Cunhi, który sam oskarżany jest o korupcję i posiadanie tajnego konta w banku szwajcarskim. Jednocześnie zaznaczyła, że nie popełniła żadnego błędu i jest przekonana, że impeachment zostanie odrzucony. Do jego zatwierdzenia potrzebne jest bowiem uzyskanie 2/3 w głosowaniu w izbie niższej Parlamentu, a rządząca koalicja (skupiona wokół Partii Pracujących, do której należy prezydent) posiada większość mandatów.

W sprawie impeachmentu wypowiedziało się już wielu polityków. Swoje poparcie wyraził na Twitterze pokonany w wyborach prezydenckich kandydat opozycji, Aécio Neves, pisząc, że “każdy w kraju powinien przestrzegać prawa, a w szczególności prezydent”. Były prezydent Brazylii, Lula da Silva, stwierdził z kolei, że impeachment jest gestem szaleństwa Eduarda Cunhi, który stawia własne interesy ponad interesy państwa. Dodał przy tym, że głosowanie musi się odbyć jak najszybciej, aby nie pogłębiać jeszcze bardziej kryzysu politycznego i gospodarczego w kraju, z którego w obliczu obecnej sytuacji będzie się wycofywać coraz więcej inwestorów.

Sam Eduardo Cunha powołał zaś w czwartek 3 grudnia br. specjalną komisję. która ma przeanalizować otwarcie procesu odwołania prezydent. W przyszły poniedziałek 7 grudnia zostanie do niej wybranych 65 posłów, którzy będą badać proces. Blok PMDB (Partia Brazylijskiego Ruchu Demokratycznego) będzie miał 25 reprezentantów, a blok PT (Partii Pracujących) 19. Pozostałe miejsca zajmą członkowie innych partii politycznych brazylijskiego Parlamentu.

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-latin-america-34990455

http://oglobo.globo.com/brasil/lula-diz-que-impeachment-gesto-de-insanidade-de-cunha-18212649

http://www1.folha.uol.com.br/poder/2015/12/1714686-cunha-cria-comissao-especial-para-analise-do-impeachment-de-dilma.shtml

http://g1.globo.com/politica/noticia/2015/12/bloco-do-pmdb-tera-maior-presenca-na-comissao-do-impeachment.html

http://g1.globo.com/politica/processo-de-impeachment-de-dilma/noticia/2015/12/pedido-de-impeachment-de-dilma-os-argumentos-ponto-ponto.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *