Brazylia: krytyka okupacji kompleksu faweli Da Maré

W odpowiedzi na dalszą obecność jednostek policji militarnej w fawelach, w mediach pojawił się list otwarty podpisany przez kilkanaście organizacji, w tym Instytut Obrońców Praw Człowieka (DDH), Zrzeszenie Dziennikarzy Miasta Rio de Janeiro oraz organizację Globalna Sprawiedliwość.

Łamanie praw człowieka, zastraszanie i strzelanie do bezbronnych ludzi to główne zarzuty skierowane zarówno do rządu, jak i do policji. W treści listu znajduje się opis uciążliwych, nierzadko brutalnych rewizji osobistych, niemających uzasadnienia, obywateli żyjących w ciągłym strachu przed mundurowymi oraz przypadki zastrzelonych mieszkańców. Treść listu stoi w opozycji do podawanych wcześniej przez media informacji o sprawnym i bezproblemowym przebiegu akcji.

Policja pojawiła się w skupiającym 16 faweli i zamieszkiwanym przez 120 tysięcy osób kompleksie da Maré rankiem 5 kwietnia 2014 roku. W akcji wzięło udział 1200 policjantów wspieranych przez jednostki pancerne. Od tamtej pory trwa okupacja faweli. Celem policji jest oczyszczenie tych terenów z gangów oraz handlarzy narkotyków.

Podobne „pacyfikacje” dotknęły też inne fawele w mieście. Prowadzone są w ramach przygotowań miasta do organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej, które odbędą się w czerwcu br.

Źródło: http://negrobelchior.cartacapital.com.br/2014/04/06/dilma-e-cabral-impoem-ditadura-militar-na-mare/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *