Brazylia: aresztowanie największego „niszczyciela” Amazonii

W sobotę 21 lutego br. został zatrzymany przez policję federalną jeden z największych niszczycieli brazylijskiego lasu deszczowego, Ezequiel Antônio Castanha. Jest on oskarżony o wylesienie 15 tysięcy hektarów gruntów na przestrzeni 10 lat. Castanhi poszukiwano już od pół roku, a jego aresztowanie było częścią operacji Castanheira. Oskarżony został ujęty przez policję w miejscowości Novo Progresso w stanie Pará, 1600 kilometrów od jego stolicy, Belém.

Notícias www.dw.de
Foto: NOTÍCIAS | DW.DE

W tym samym czasie aresztowany został także Edivaldo Dalla Riva, znany jako Paraguaio, z którym Ezequiel tworzył gang wypalaczy lasu. Nakazy aresztowania zostały wydane przez sędziego federalnego z Itaituby, Rafaela Leite Paula, a termin pierwszej rozprawy wyznaczono na 11 marca br. Sam Ezequiel otrzymał do tej pory ponad 30 milionów reali grzywny za niszczenie środowiska naturalnego. Trzeci z członków gangu, Giovani Marcelino Pascoal, wciąż przebywa na wolności.

Wśród przestępstw, jakie zarzuca się zatrzymanemu, jest przede wszystkim zniszczenie terenów wzdłuż autostrady BR-163 pomiędzy gminami Altamira a Novo Progresso, gdzie został zatrzymany. Z dochodzenia Brazylijskiego Instytutu Środowiska Naturalnego i Odnawialnych Zasobów Naturalnych (Ibama) wynika, że szkody przyrodnicze, które wyrządził, szacowane są na 15 milionów reali. W sumie stawia się mu dziesięć zarzutów, m.in. zawłaszczania ziem publicznych, malwersacji finansowych, popełnienia przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu i fałszerstwa dokumentów.

W operacji Castanheira, która rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku, uczestniczy 96 policjantów federalnych i 19 członów Ibama w stanach São Paulo, Paraná i Mato Grosso.

Źródło: http://oglobo.globo.com/brasil/acusado-de-ser-maior-desmatador-da-amazonia-preso-pela-policia-federal-15419031

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *